7. edycja Letnich Ogrodów POLITYKI
Gwałtowna nawałnica uniemożliwiła przeprowadzenie dwóch z czterech zaplanowanych koncertów na Ogrodach POLITYKI w Elblągu. Mimo to pozytywnych wrażeń nie zabrakło.
Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/Flickr CC by 2.0

Janusz Fajto/Polityka

Sponsorzy i Partnerzy Ogrodów 2010
Polityka

Sponsorzy i Partnerzy Ogrodów 2010

W piątek, 11 czerwca, miał zagrać zespół Dick4Dick oraz Muniek Staszczyk ze swoim solowym repertuarem. Trzy godziny przed koncertem rozpętała się nad Elblągiem burza, która zdewastowała scenę na zapleczu Biblioteki Elbląskiej. Koncerty Dick4Dick, Muńka, a także sobotni występ zespołu Andy i L. U. C’a zostały przeniesione na wrzesień. Główny organizator imprezy dyrektor Biblioteki Jacek Nowiński zawsze żartuje, że burze i deszcze są stałym elementem Ogrodów, ale tym razem obraz zniszczeń odbierał ochotę do jakichkolwiek żartów.

Tegoroczna, siódma już z kolei, edycja Ogrodów POLITYKI, mimo bolesnego uszczerbku w ofercie muzycznej, z pewnością nie była stracona czy nieudana. Działo się sporo, nie tylko na plenerowej scenie, ale też w salach Biblioteki, gdzie odbywały się dyskusje panelowe i wystawy.

Ogrodowe dyskusje zainaugurowała poprowadzona przez redaktora naczelnego POLITYKI Jerzego Baczyńskiego debata „NIEbezpieczeństwo energetyczne” z udziałem prezesa Grupy Lotos Pawła Olechnowicza i ekonomisty prof. Witolda Orłowskiego. Red. Baczyński przypomniał, że kwestia bezpieczeństwa energetycznego powinna być jednym z głównych wątków kampanii wyborczej, ale nie jest, bo politycy schowali się za bezpieczne frazesy. Według prof. Orłowskiego, samo pojęcie bezpieczeństwa energetycznego definiowane jest trojako: politycznie, ekonomicznie i psychologicznie. Nie należy jednak popadać w histerię, trzeba za to uświadomić sobie, że bezpieczeństwo energetyczne po prostu kosztuje. Prezes Olechnowicz podkreślał, że polska polityka wygenerowała układ „negatywnej współpracy” z Rosją, co nie przyniosło żadnych pozytywnych skutków dla Polski, a politycy wciąż zmieniają strategię energetyczną. Wszyscy dyskutanci zgodzili się, że wymachiwanie flagami nie zastąpi koniecznej w tych sprawach pragmatyki, a przypadek kupionej przez Orlen elektrowni w Możejkach pokazuje – jak ujął to prof. Orłowski – iż nierozsądne jest wypowiadanie wojny, której nie da się wygrać. Zastanawiano się także, czy wielkie złoża gazu łupkowego, jakie podobno znajdują się w Polsce, zmienią sytuację ekonomiczną kraju, a także regionu pomorskiego.

Podczas dwugodzinnego panelu sala była pełna, podobnie jak następnego dnia, w czwartek, podczas dyskusji o przestrzeni miejskiej. Prowadził ją niżej podpisany, zaś jego gośćmi byli szef Ośrodka Badań Przestrzeni Publicznej prof. Mirosław Duchowski, pisarka Sylwia Chutnik i dr Elżbieta Anna Sekuła, socjolog kultury z warszawskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Tytuł debaty „Rozmowa o mieście – dryfowanie, hegemonie i hasła intymne” wydać się mógł dość tajemniczy, ale już po pierwszych wypowiedziach zaproszonych gości stało się jasne, że panel dotyczy przede wszystkim tego, jak ludzie traktują przestrzeń miejską, czym jest kategoria miejskości i miejskiego stylu życia i jak to wszystko zmienia się w perspektywie bliższej i dalszej historii. Oczywiście, była też mowa o Elblągu – o elbląskiej starówce, nowych planach urbanistycznych, a nawet o kwestii lokalnej tożsamości elblążan. Prof. Duchowski, który kilka lat w Elblągu mieszkał, przypomniał obraz miasta, które z wojennych ruin zaczęło się podnosić bardzo późno, głównie dlatego, że władza centralna nie traktowała tego miasta o pięknej hanzeatyckiej tradycji jako miejsca wartego uwagi.

Oczywiście, kwestia miejska to nie tylko problem architektów i urbanistów, ale przede wszystkim samych mieszkańców. Miasto daje się przecież opowiedzieć także w tonacji osobistej, intymnej nawet. Tak dzieje się w książkach Sylwii Chutnik, gdzie warszawska Ochota ma nie tylko topografię geograficzną, ale także emocjonalną. Pisarstwo Chutnik nie jest zresztą pod tym względem wyjątkiem, może i dlatego, że współczesny Polak dawno temu rozstał się z rustykalnością i dziś jest miejski, nawet jeśli mieszka poza miastem.

Motyw elbląski wrócił w piątkowej dyskusji o tym, czy Polska ma dobrych sąsiadów i czy sama jest dobrym sąsiadem. Trudno, by było inaczej w przypadku miasta zaludnionego przez przesiedleńców. W debacie o sąsiedztwie, prowadzonej przez red. Marka Ostrowskiego, uczestniczyli korespondenci prasy zagranicznej: Gabriela Lesser z „Tageszeitung” i Walerij Mastierow z „Wremia Nowostiej”. Dyskusja z publicznością okazała się niemal tak burzliwa, jak wspomniana na początku nawałnica. Emocje rozpalała przede wszystkim pamięć o wojnie i jej konsekwencjach, a także to, co zaproszeni goście mówili na temat nowopowstających stereotypów Polaka.

Ostatni, sobotni panel dotyczył wpływu technologii, głównie multimedialnej, na kulturę. Rozmowa red. Edwina Bendyka z socjologiem prof. Tomaszem Szlendakiem i medioznawcą dr. Markiem Troszyńskim nie pozostawiała wątpliwości: otaczamy się coraz większą liczbą technicznych gadżetów, ale to nic strasznego, dowiedziono przecież, że najaktywniejsi internauci są jednocześnie najaktywniejszymi uczestnikami kultury. Nie zabrakło polemiki ze strony widowni i refleksji nad niepewną przyszłością liberalnej demokracji, która jest przecież konsekwencją kultury druku.

Wszystkie te burze panelowych debat i sporów można było rozładować odwiedzając wystawy. Red. Zdzisław Pietrasik podczas rozmowy otwierającej wystawę rysunków satyrycznych Henryka Sawki zauważył, że siłą tej twórczości jest nie tylko zmysł obserwacji i talent do puenty, ale też inteligentny ironiczny dystans do rzeczywistości, nawet w jej tak potwornych przejawach jak katastrofa prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Inaczej rzecz się miała z inną wystawą – portretów i reportaży Leszka Zycha, fotoreportera POLITYKI. Siłą tych prac jest bowiem rodzaj poetyckiej wnikliwości i właśnie zniesienie dystansu między obiektem fotografowania a fotografem.

Okrojona przez wybryk pogody część muzyczna siódmych Ogrodów POLITYKI na pewno zostanie w pamięci przynajmniej dzięki znakomitemu koncertowi Macieja Maleńczuka, który zawierał głównie przeboje z płyt „Psychodancing” i „Psychodancing 2”. Maleńczuk pokazał, co można zrobić nowego ze starymi formami muzycznymi, jak dawne dancingowe przeboje. Czynił to z wdziękiem niezrównanym, co publika należycie doceniła. Doceniła także koncert formacji EMPE 3, czyli Mateusza, Marcina i Marka Pospieszalskich. Okazało się, że nawet etnojazz może porwać słuchaczy z siłą megaprzeboju tanecznego. Następnego dnia publiczność dała się porwać muzyce reggae. Zagrał zespół Jafia Namuel oraz Izrael, legenda polskiego reggae. Warto podkreślić bardzo dobre przyjęcie koncertu Jafii. Zespół ten gra bowiem muzykę o dużych ambicjach artystycznych, daleką od wszelakiej rozrywkowej konwencji. Odkrywamy tu dobrze wykorzystane wpływy jamajskie, brytyjskie, ale też dużo oryginalnej inwencji. Po koncercie Izraela byliśmy już pewni, że Elbląg kocha reggae i – jak się zdaje – z wzajemnością.

Chciałoby się rzec: kolejne Ogrody za nami, aliści z powodu pogody będziemy mieć dogrywkę: 21 i 22 sierpnia zagrają ci, którzy teraz nie mogli, będą też dyskusje i inne ogrodowe atrakcje. Znów się sprawdza, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

PROGRAM „LETNICH OGRODÓW POLITYKI” W ELBLĄGU 9–12 czerwca 2010 r.

ŚRODA, 9 czerwca

Inauguracja Letnich Ogrodów POLITYKI w Elblągu

18.00 Dyskusja panelowa: „NIEbezpieczeństwo energetyczne”, goście: Paweł Olechnowicz, Prezes Grupy LOTOS i prof. Witold Orłowski, prowadzenie: Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki”
19.30. Wernisaż „PRZEWIDZENIA - portrety i reportaże” Leszka Zycha, fotoreportera POLITYKI
20.30 Koncerty: EMPE3 (Mateusz, Marcin i Marek Pospieszalscy) i Maciej Maleńczuk z Psychodancing 2

CZWARTEK, 10 czerwca

18.00 Dyskusja panelowa: „Rozmowa o mieście - dryfowanie,  hegemonie
i hasła intymne”,  goście: prof. Mirosław Duchowski , Sylwia Chutnik, dr Mariusz Czubaj, dr Elżbieta Sekuła, prowadzenie: Mirosław Pęczak, dziennikarz działu kultury „Polityki”
19.30 "Z czarnej skrzynki Henryka Sawki" - wernisaż Henryka Sawki, rysownika publikującego w POLITYCE
20.30 Koncerty:  Jafia Namuel i Izrael

PIĄTEK, 11 czerwca

18.00 Dyskusja panelowa: „Czy Polska ma dobrych sąsiadów? I czy sama jest dobrym sąsiadem?”, goście: Gabriela Lesser, korespondentka „Die Tageszeitung” i Walerij Mastierow, korespondent „Wriemia Nowostiej” w Polsce, prowadzenie: Marek Ostrowski, kierownik działu zagranicznego „Polityki”
20.30 Koncerty: Dick4Dick i Muniek Staszczyk

SOBOTA, 12 czerwca

18.00 Dyskusja panelowa: „Kultura w sieci gadżetów. Czy kultura przetrwa w świecie hipertechnologii?”, goście: prof. Tomasz Szlendak i dr Marek Troszyński, prowadzenie: Edwin Bendyk, dziennikarz działu naukowego „Polityki”
20.30 Koncerty: Andy i L.U.C. czyli Łukasz Rostkowski, laureat Paszportu POLITYKI 2009

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną