Nagroda Lecha Wałęsy
Polityka

Polityka

Polityka

Luiz Inácio Lula da Silva został tegorocznym laureatem Nagrody Lecha Wałęsy. Były Prezydent Brazylii uhonorowany zostanie za działania na rzecz pokojowego porozumienia i solidarnej współpracy narodów, w szczególności wzmocnienie na arenie międzynarodowej znaczenia krajów rozwijających się oraz za działania na rzecz zmniejszenia nierówności społecznych. 
 „Ta Nagroda jest nie tylko uznaniem moich osobistych dokonań, ale także hołdem oddanym narodowi brazylijskiemu, który przez ostatnie osiem lat pokazał jak w pokojowy i demokratyczny sposób można przeprowadzić ekonomiczną i społeczną rewolucję” – napisał Lula da Silva na wieść o przyznaniu mu Nagrody.
Lech Wałęsa mówi o tegorocznym Laureacie: „Obydwaj byliśmy związkowcami, choć wywodzimy się z różnych korzeni ideowych. Mieliśmy okazję dokonać w swoich krajach przemian. Cieszę się, że teraz spotkamy się w Polsce.”
Na Nagrodę Lecha Wałęsy w 2011 roku składa się czek opiewający na sumę 100 000 USD z przeznaczeniem na wsparcie działalności laureata, dyplom oraz statuetka. Wyłącznym Partnerem Nagrody Lecha Wałęsy jest PKO Bank Polski.
„Czujemy się wyróżnieni, że również w tym roku możemy być Partnerem Nagrody Lecha Wałęsy. Nagrody będącej wsparciem dla tych, którzy mają odwagę walczyć o pokojowy rozwój świata i poprzez swoje działanie stwarzają szanse na zmiany polityczne i społeczne. Współpraca z Fundacją, która symbolizuje solidarność z potrzebującymi wsparcia, jest dla nas szczególnie ważna” - mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego,
„Prezydent da Silva w swoim kraju przeprowadził pokojowe reformy, zmniejszył nierówności społeczne, działa także na arenie międzynarodowej, łagodząc konflikty i występując niejednokrotnie w roli rzecznika krajów rozwijających się” – powiedział o wyborze tegorocznego Laureata Piotr Gulczyński, Prezes Instytutu Lecha Wałęsy.Luiz Inácio Lula da Silva przyjedzie na zaproszenie Instytutu Lecha Wałęsy do Polski i osobiście odbierze Nagrodę na uroczystości w dniu 29 września w Dworze Artusa w Gdańsku.

Nagroda, ustanowiona w 2008 roku przez Lecha Wałęsę w podziękowaniu za wsparcie z 1983 roku, kiedy to otrzymał on Pokojową Nagrodę Nobla, ma honorować osoby, instytucje lub ruchy społeczne działające na rzecz porozumienia i solidarnej współpracy narodów, wolności i promocji wartości, które stanowiły podstawę ruchu „Solidarność”. Nagroda Lecha Wałęsy przyznawana jest przez Kapitułę w składzie: Lech Wałęsa, b. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Vaclav Havel, b. Prezydent Czechosłowacji i Republiki Czeskiej, Stanisław Szuszkiewicz, b. Przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi, Jan Krzysztof Bielecki, b. Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, Bernard Kouchner, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Francuskiej, Władysław Bartoszewski, b. Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Emil Constantinescu, b. Prezydent Rumunii oraz Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Więcej informacji na stronie: www.solidarnoscdlaprzyszlosci.pl

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj