Zostań prorokiem 2011 - konkurs rozstrzygnięty!
Dopiero z dzisiejszej perspektywy widać, jak bardzo miniony rok był trudny dla proroków.
Polityka

Na pocieszenie: ten, który się właśnie zaczął, będzie chyba jeszcze trudniejszy. Kłopoty zaczęły się już na etapie tradycyjnych corocznych pytań dotyczących notowań gospodarczych. Najłatwiej poszło z dolarem. Prawidłowy kurs (1 grudnia w NBP – 3,34) przewidziało 58 proc. czytelników. Jeśli chodzi o euro (1 grudnia w NBP – 4,51), wyraźnie wziął górę optymizm; przyszło tylko 6 proc. trafnych odpowiedzi, a niewiele lepiej poszło z benzyną, która drożała szybciej, niż można się było spodziewać (1 grudnia w sieci Orlen litr Pb 95 kosztował 5,45 zł). Optymizm popłacał za to przy szacunkach wzrostu naszego PKB (za trzy kwartały 2011 o 4,4 proc): dostaliśmy 43 proc. dobrych odpowiedzi.

Bardziej przewidywalna okazała się polityka, a w każdym razie wysoka wygrana PO w wyborach parlamentarnych (39,2 proc.) – równo połowa dobrych odpowiedzi. Niezły wynik PiS (29,9 proc.) nasi czytelnicy zbiorowo niedoszacowali, za to trafnie przewidzieli, że Polska Jest Najważniejsza nie wejdzie do Sejmu. Przed rokiem w ogóle nie zapytaliśmy o szanse wyborcze Janusza Palikota, co z kolei obciąża nasze konto jako zawodowych proroków.

No i najtrudniejsze pytanie (2 proc. trafnych ­ odpowiedzi), tradycyjna coroczna wróżba o charakterze symbolicznym: czy zostanie aresztowany przywódca Al-Kaidy Osama ibn Laden. W tym roku przepowiednia wreszcie się spełniła, może nie w sensie dosłownym zawartym w pytaniu, ale tak czy inaczej rok zamykamy bez Osamy. I bez Muammara Kadafiego, o którego nie pytaliśmy, bo kto mógł przewidzieć? Czy świat jest bez nich lepszy i bezpieczniejszy? Nie bardzo.

Jeśli chodzi o sport, czytelnicy, w sporej większości, uwierzyli w szanse Roberta Kubicy na zwycięstwo w którymś z wyścigów Formuły 1. Niestety los pokrzyżował te plany. Za to pesymistyczna zbiorowa przepowiednia, że Justyna Kowalczyk wróci z Oslo bez złotego medalu, okazała się trafna.

Biorąc pod uwagę wszystko co powyżej ­ trafną odpowiedź na 8 z 10 pytań Agnieszki Wierzyńskiej z Warszawy i Michała Mazurkiewicza z Wrocławia uznać należy za sukces nie lada, godny wyrobionych i dobrze zorientowanych czytelników POLITYKI. 

Aż 23 osoby miały po 7 dobrych odpowiedzi, wśród nich:

Marcin Bereza (Prostyń), Kamil Borkowski (Lublin), Grażyna Budzińska (Morąg), Adrian Deptuła (Warszawa), Damian Gradecki (Poznań), Michał Kopański (Gostyń), Michał Korbut (Będzin), Szczepan Kulpa (Wrocław), Antoni Mikulski (Wojnicz), Rafał Niedziela (Lublin), Dorota Siedlecka-Ners (Kraków), Jacek Pakula (Włocławek), Stanisław Płończak (Słupsk), Michał Podlewski (Warszawa), Andrzej Przybyszewski (Działdowo), Bogdan Rusin (Bukowina Tatrzańska), Filip Szumski (Poznań), Ryszard Świątek (Biała Podlaska), Grażyna Tomlinson (Calgary, Kanada), Katarzyna Waląg (Racibórz).

Wszystkim prorokom serdecznie gratulujemy – i wysyłamy nagrody.

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną