O wydawnictwie POLITYKA
POLITYKA to nie tylko tygodnik. Dowiedz się, kim jesteśmy i co robimy.
Zespół POLITYKI na tarasie swojej nowej, własnej siedziby na Słupeckiej.
Polityka

Zespół POLITYKI na tarasie swojej nowej, własnej siedziby na Słupeckiej.

Wydawcą tygodnika POLITYKA jest Sp. z o. o. Spółka Komandytowo-Akcyjna. Wcześniej Polityka funkcjonowała w ramach spółdzielni pracy, którą utworzyli w 1990 roku, przy okazji likwidacji RSW Prasa-Książka-Ruch, dziennikarze i pracownicy redakcji POLITYKI. Zmiana formy prawnej w 2013 r. podyktowana została chęcią lepszego dostosowania się do dynamicznych zmian dotykających w ostatnich latach rynek prasowy.

Funkcję komplementariusza (podmiotu zarządzającego) w nowej spółce, pełni specjalnie powołana POLITYKA spółka z o.o., której udziałowcami zostało 20 pracowników wydawnictwa, w tym członkowie zarządu, kierownictwa redakcji, rady nadzorczej, a także pokaźna grupa publicystów tygodnika, wybrana w trybie wewnętrznych konsultacji. 1/3 udziałowców spółki nie należała wcześniej do Spółdzielni. Komplementariusz ma jedynie symboliczny dwuprocentowy udział w kapitale akcyjnym SKA, ale obligatoryjnie musi aprobować większością 2/3 głosów strategiczne decyzje dotyczące SKA.

W otoczeniu konkurencyjnym naszego tygodnika wrze, ale sytuacja POLITYKI jest bardzo stabilna. Wydawnictwo ma mocne fundamenty ekonomiczne, jest niezależne finansowo i rozwija się samodzielnie, bez udziału żadnego inwestora zewnętrznego.

POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A. jest wydawcą dwóch tytułów prasowych: tygodnika POLITYKA i dwutygodnika FORUM oraz tematycznych, regularnie ukazujących się wydawnictw specjalnych – Niezbędnika Inteligenta, Poradnika Psychologicznego „JA MY ONI” i Pomocnika Historycznego.  Ponadto publikuje książki dziennikarzy POLITYKI oraz serie i kolekcje wydawnicze.

POLITYKA to nie tylko wydawnictwa papierowe, to także wieloletnia obecność obu pism i naszych autorów w Internecie. Portal POLITYKA.PL z licznymi blogami dziennikarzy Polityki i współpracowników redakcji należy do najpopularniejszych serwisów internetowych tygodników opinii. Dużym powodzeniem cieszy się witryna dwutygodnika FORUM. Swoich wiernych odbiorców znalazły wydania cyfrowe POLITYKI i FORUM, a wokół naszego tygodnika organizują się społeczności internetowe.

POLITYKA jest współudziałowcem powstałego w 1998 r. radia TOK FM, jedynego w Polsce radia typu news & talk. W programach cyklicznie występują dziennikarze POLITYKI, a niektórzy z nich mają swoje oddzielne audycje: Janina Paradowska i Jacek Żakowski prowadzą „Poranki Radia TOK FM”, Piotr Adamczewski - nasz recenzent kulinarny ma swoją audycję „Na Apetyt… Adamczewski!”, Joanna Solska jest gospodarzem autorskiego pasma „Teraz Solska”, a Daniel Passent zaprasza swoich rozmówców do programu „Goście Passenta”.

POLITYKA jest organizatorem wielu znanych, cenionych i cieszących się prestiżem nagród (Paszporty POLITYKI, Nagrody Naukowe POLITYKI,  Nagrody Historyczne POLITYKI, Nagroda Architektoniczna POLITYKI) i projektów (Letnie Ogrody POLITYKI, Salony POLITYKI).

POLITYKA w 2001 roku powołała do życia Fundację Tygodnika POLITYKA, która prowadzi program stypendialny skierowany do młodych naukowców – Nagrody Naukowe Polityki.

Od 2001 r. siedziba POLITYKI mieści się w nowoczesnym gmachu w Warszawie przy ul. Słupeckiej 6 (na Ochocie, nieopodal placu Narutowicza). Na ponad 6600 m kw. i czterech piętrach kompleksu biurowego, składającego się w części z zaadaptowanej przedwojennej kamienicy, swoje miejsce znalazły redakcje POLITYKI i FORUM, a także wszystkie działy i agendy wydawnictwa (łącznie blisko 120 osób).
W znakomicie wyposażonej we wszelkie nowinki technologiczne Sali Multimedialnej odbywają się spotkania, wykłady, seminaria i konferencje, które ułatwiają stały kontakt czytelników z pismem i jego autorami.

POLITYKA jest również właścicielem komfortowego ośrodka wypoczynkowego w Niborku, znajdującego się w odległości 155 km od Warszawy na skraju Mazur i Puszczy Napiwodzkiej. Pochodząca z początków ubiegłego wieku leśniczówka wraz z dwoma innymi budynkami, które pełnią funkcje mieszkalne, została pieczołowicie odrestaurowana i zmodernizowana i służy POLITYCE jako dom pracy twórczej.  Jest to też idealne miejsce na kameralne spotkania, pobyty weekendowe i wypoczynkowe. Dom Dziennikarzy POLITYKI w Niborku jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i eleganckich pensjonatów na Mazurach. 

 

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj