O Polityce

O wydawnictwie POLITYKA

Zespół POLITYKI na tarasie swojej nowej, własnej siedziby na Słupeckiej. Zespół POLITYKI na tarasie swojej nowej, własnej siedziby na Słupeckiej. Polityka
POLITYKA to nie tylko tygodnik. Dowiedz się, kim jesteśmy i co robimy.

Wydawcą tygodnika POLITYKA jest Sp. z o. o. Spółka Komandytowo-Akcyjna. Wcześniej Polityka funkcjonowała w ramach spółdzielni pracy, którą utworzyli w 1990 roku, przy okazji likwidacji RSW Prasa-Książka-Ruch, dziennikarze i pracownicy redakcji POLITYKI. Zmiana formy prawnej w 2013 r. podyktowana została chęcią lepszego dostosowania się do dynamicznych zmian dotykających w ostatnich latach rynek prasowy.

Funkcję komplementariusza (podmiotu zarządzającego) w nowej spółce, pełni specjalnie powołana POLITYKA spółka z o.o., której udziałowcami zostało 20 pracowników wydawnictwa, w tym członkowie zarządu, kierownictwa redakcji, rady nadzorczej, a także pokaźna grupa publicystów tygodnika, wybrana w trybie wewnętrznych konsultacji. 1/3 udziałowców spółki nie należała wcześniej do Spółdzielni. Komplementariusz ma jedynie symboliczny dwuprocentowy udział w kapitale akcyjnym SKA, ale obligatoryjnie musi aprobować większością 2/3 głosów strategiczne decyzje dotyczące SKA.

W otoczeniu konkurencyjnym naszego tygodnika wrze, ale sytuacja POLITYKI jest bardzo stabilna. Wydawnictwo ma mocne fundamenty ekonomiczne, jest niezależne finansowo i rozwija się samodzielnie, bez udziału żadnego inwestora zewnętrznego.

POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A. jest wydawcą tygodnika POLITYKA, dwutygodnika FORUM, dwóch miesięczników popularnonaukowych – Świata Nauki, polskiej edycji renomowanego pisma Scientific American oraz Wiedzy i Życia, jednego z najstarszych polskich periodyków, a także tematycznych, regularnie ukazujących się wydawnictw specjalnych – Niezbędnika Inteligenta, Poradnika Psychologicznego „JA MY ONI”, Pomocnika Historycznego i Salonu - pisma o wnętrzach, architekturze i sztuce.
Ponadto Polityka Sp. z o.o. jest wydawcą książek dziennikarzy POLITYKI.

POLITYKA to nie tylko wydawnictwa papierowe, to także wieloletnia obecność obu pism i naszych autorów w Internecie. Portal POLITYKA.PL z licznymi blogami dziennikarzy Polityki i współpracowników redakcji należy do najpopularniejszych serwisów internetowych tygodników opinii. Dużym powodzeniem cieszy się witryna dwutygodnika FORUM. Swoich wiernych odbiorców znalazły wydania cyfrowe POLITYKI i FORUM, a wokół naszego tygodnika organizują się społeczności internetowe.

Z początkiem roku 2022 uruchomiliśmy projekt pulsar – popularnonaukowy portal internetowy, który powstał w wyniku fuzji serwisów internetowych „Świata Nauki” oraz „Wiedzy i Życia”. Na zawartość codziennie aktualizowanego portalu składają się naukowe newsy i aktualności, pogłębione materiały własne pisane specjalnie na jego potrzeby, podkasty przygotowane przez redakcję pulsara, ale także bieżące i archiwalne wydania „Wiedzy i Życia” i „Świata Nauki” w formie cyfrowej.

POLITYKA jest współudziałowcem powstałego w 1998 r. radia TOK FM, jedynego w Polsce radia typu news & talk. W programach cyklicznie występują dziennikarze POLITYKI, a niektórzy z nich, jak Jacek Żakowski, mają swoje oddzielne audycje.

POLITYKA jest organizatorem wielu znanych, cenionych i cieszących się prestiżem nagród (Paszporty POLITYKI, Nagrody Naukowe POLITYKI, Nagrody Historyczne POLITYKI, Nagroda Architektoniczna POLITYKI) i projektów (Letnie Ogrody POLITYKI, Salony POLITYKI).

POLITYKA w 2001 roku powołała do życia Fundację Tygodnika POLITYKA, która prowadzi program stypendialny skierowany do młodych naukowców – Nagrody Naukowe Polityki.

Od 2001 r. siedziba POLITYKI mieści się w nowoczesnym gmachu w Warszawie przy ul. Słupeckiej 6 (na Ochocie, nieopodal placu Narutowicza). Na ponad 6600 m kw. i czterech piętrach kompleksu biurowego, składającego się w części z zaadaptowanej przedwojennej kamienicy, swoje miejsce znalazły redakcje POLITYKI i FORUM, a także wszystkie działy i agendy wydawnictwa (łącznie blisko 120 osób).
W znakomicie wyposażonej we wszelkie nowinki technologiczne Sali Multimedialnej odbywają się spotkania, wykłady, seminaria i konferencje, które ułatwiają stały kontakt czytelników z pismem i jego autorami.

POLITYKA jest również właścicielem komfortowego ośrodka wypoczynkowego w Niborku, znajdującego się w odległości 155 km od Warszawy na skraju Mazur i Puszczy Napiwodzkiej. Pochodząca z początków ubiegłego wieku leśniczówka wraz z dwoma innymi budynkami, które pełnią funkcje mieszkalne, została pieczołowicie odrestaurowana i zmodernizowana i służy POLITYCE jako dom pracy twórczej. Jest to też idealne miejsce na kameralne spotkania, pobyty weekendowe i wypoczynkowe. Dom Dziennikarzy POLITYKI w Niborku jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i eleganckich pensjonatów na Mazurach.

Reklama
Reklama