O Polityce

Nagrody dla POLITYKI i naszych dziennikarzy

Michał Mutor / Polityka
POLITYKĘ jako wydawnictwo i zespół dziennikarzy doceniają fachowcy z branży dziennikarskiej i marketingowej, czego odzwierciedleniem jest szereg nagród, które otrzymujemy co roku.

NAGRODY DLA DZIENNIKARZY

Siła POLITYKI tkwi w niepowtarzalnym zespole dziennikarzy i redaktorów, składającym się z najbardziej znanych i cenionych dziennikarzy w branży. Zasadą jest, że rzetelny tekst dobrego autora sprzedaje pismo. I ta zasada sprawdza się od dziesięcioleci, znajdując uznanie wśród czytelników i specjalistów zajmujących się analizą medialnego rynku. Dziennikarze tygodnika występują często jako komentatorzy polskiej i światowej sceny politycznej w programach telewizyjnych, radiu, gazetach, Internecie. Nie ma chyba w Polityce dziennikarza, który za swoje publikacje na jej łamach nie otrzymał jakiejś nagrody, czy to środowiskowej, czy też przyznawanej przez organizatorów tematycznych konkursów na najlepsze teksty prasowe. Dziennikarze Polityki są laureatami m.in. takich nagród jak: im. Dariusza Fikusa, im. Adolfa Bocheńskiego, im. Władysława Grabskiego, im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, im. Ksawerego Pruszyńskiego, im. Andrzeja Urbańczyka, Nagrody Kisiela i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Co więcej, POLITYKA jest jedyną redakcją prasową w Polsce, która może poszczycić się tym, że w jej zespole redakcyjnym znajduje się trzech laureatów nagrody Dziennikarz Roku, przyznawanej głosami dziennikarzy w plebiscycie miesięcznika „Press”. Są to: Janina Paradowska (2002), Jacek Żakowski (1997) i Artur Domosławski (2010).
W naszym zespole mamy również dwóch dziennikarzy wyróżnionych Narodowym Orderem Legii Honorowej, najwyższym odznaczeniem Republiki Francuskiej – Mariana Turskiego i Marka Ostrowskiego. Marian Turski, wieloletni szef działu historycznego POLITYKI, został również doceniony za misję służenia polsko-niemieckiemu pojednaniu – w 2013 roku wręczono mu Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Wśród wielu innych nagród i wyróżnień przyznanych dziennikarzom POLITYKI w ciągu kilku ostatnich lat należy wymienić między innymi:

Nagrody Grand Press, które otrzymali: Piotr Pytlakowski (1999, kategoria dziennikarstwo śledcze), Barbara Pietkiewicz (2000, kategoria publicystyka), Igor T. Miecik (2001, kategoria publicystyka), Wojciech Markiewicz (2002, kategoria publicystyka), Joanna Solska (2003, kategoria publicystyka), Paweł Walewski (2003, kategoria dziennikarstwo specjalistyczne), Ewa Winnicka (dwukrotnie w 2005 i 2008 roku w kategorii publicystyka), Bianka Mikołajewska (2005, kategoria dziennikarstwo specjalistyczne), Edyta Gietka (2007 w kategorii reportaż prasowy oraz 2013 w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne) i Wawrzyniec Smoczyński (2011, kategoria dziennikarstwo specjalistyczne).

Tytuł Dziennikarza Ekonomicznego Dziesięciolecia w ramach X edycji konkursu NBP im. Władysława Grabskiego dla Joanny Solskiej – za największy wpływ na rozwój dziennikarstwa ekonomicznego w Polsce w ostatniej dekadzie, wyznaczanie nowych kierunków w świecie mediów biznesowych i wspieranie młodych adeptów dziennikarstwa gospodarczego.

Nagroda specjalna im. Andrzeja Woyciechowskiego „Dziennikarz 20-lecia” dla Jerzego Baczyńskiego, redaktora naczelnego POLITYKI. „Nagroda trafiła w ręce dziennikarza, który zdaniem Kapituły Konkursu przez ostatnich 20 lat stał się dla Polaków symbolem niezależnego, obiektywnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa” - uzasadniała Kapituła.

Nagroda im. Dariusza Fikusa w kategorii Twórcy Mediów za rok 2001 przyznawana przez dziennik „Rzeczpospolita”. Redaktor naczelny Polityki Jerzy Baczyński otrzymał ją „za przekształcenie Polityki w nowoczesny tygodnik polityczno-społeczny i bezpieczne przeprowadzenie spółdzielni dziennikarzy Polityka przez rafy gospodarki rynkowej”.

Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis dla Jerzego Baczyńskiego, przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w roku 2013 - za dbałość o jakość debaty społecznej w Polsce i inicjatywy służące rozwojowi demokratycznego rynku medialnego w kraju, a także promocji polskich artystów.

NAGRODY DLA POLITYKI

W jubileuszowym 20. raporcie znanego branżowego magazynu „Media i Marketing Polska” POLITYKA otrzymała prestiżowy tytuł Wydawcy Roku 2013. Zostaliśmy docenieni za poszukiwanie własnych rozwiązań, stałe utrzymywanie jakości i wyznaczenie trendów w polskiej prasie.

POLITYKA zdobyła również tytuł Superbrands 2013/2014 jako jedna z najsilniejszych polskich marek w kategorii gazety i czasopisma. Otrzymała go również w roku 2008.

Nasz tygodnik również został doceniony za wkład w popularyzowanie nauki w Polsce – redakcji POLITYKI przyznano tytuł Popularyzatora Nauki w VIII edycji konkursu organizowanego przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. POLITYKĘ wyróżniono za publikowanie artykułów popularnonaukowych, wydań specjalnych oraz przyznawanie – już od 12 lat – prestiżowych Nagród Naukowych.

Wśród najważniejszych wyróżnień dla tygodnika POLITYKA należy wymienić również nagrodę w konkursie Media Trendy 2011 w kategorii „Innowacyjne wykorzystanie prasy tradycyjnej” za trójwymiarową okładkę „Wybierz sobie prezydenta” nr 25/2010 (pierwszą tego typu okładkę na polskim rynku prasowym),nagrodę Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej WEKTOR 2010, IKAR (w 2008 r. za kolekcję „Cała Polska czyta dzieciom”), Asy Empiku (2006 i 2007) czytytuł Magazynu Roku 2005 przyznany przez „Media&Marketing Polska”.

Niemal co roku okładki POLITYKI i FORUM są doceniane w konkursie Izby Wydawców Prasy Grand Front:

w roku 2012 POLITYKA zdobyła dwie nagrody w kategorii Czasopism opinii - II miejsce za okładkę nr 15/2011, której autorem jest Marek Kwiatkowski i III miejsce za okładkę nr 33/2011, autorstwa Joanny Mucho. Wyróżnienie w tej samej kategorii zdobył tygodnik FORUM za okładkę nr 50/2011, zaprojektowaną przez Małgorzatę Śliwińską. W roku 2011 przedwyborcza okładka POLITYKI 25/2010 wykonana w technologii 3D, otrzymała nagrodę dodatkową Art Front. Ta sama okładka zdobyła też wyróżnienie w kategorii Czasopisma Opinii. 3 miejsce w kategorii Czasopism Opinii zajęła zaś okładka tygodnika FORUM (39/2010), autorstwa Małgorzaty Śliwińskiej. W roku 2009 okładka POLITYKI 26/08 z hasłem „Wymazywanie Wałęsy”, autorstwa Marka Kwiatkowskiego, otrzymała nagrodę główną w Kategorii Czasopism. Ta sama okładka zdobyła również pierwsze miejsce i nagrodę ArtFront w Kategorii Czasopism Opinii. III miejsce w kategorii czasopism opinii zajęła okładka tygodnika FORUM (45/46), autorstwa Małgorzaty Śliwińskiej. (tu nagrodzone okładki)

Specjaliści doceniają także naszą stronę internetową:

w 2011 roku serwis POLITYKA.PL został zwycięzcą rankingu przygotowanego przez branżowy portal Wirtualnemedia.pl. Nasz serwis został przez specjalistów z agencji interaktywnych uznany za najlepszy wśród wszystkich prowadzonych w sieci przez tygodniki opinii.
W tym samym roku aż pięć blogów prowadzonych przez autorów POLITYKI znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu „Top blogów dziennikarzy”, przygotowanego przez miesięcznik branżowy „Press”Wśród wyróżnionych znalazły się: „Antymatrix” Edwina Bendyka, „Skrót myślowy” Janiny Paradowskiej, blog Bartka Chacińskiego, „Gra w klasy” Adama Szostkiewicza i „En passant” Daniela Passenta.

i Biuro Reklamy:

nasze Biuro Reklamy jest jednym z najwyżej ocenianych przez specjalistów z branży reklamowej - w 2013 roku po raz dziesiąty z rzędu uzyskało najlepsze notowania w badaniach przeprowadzanych wśród przedstawicieli domów mediowych i agencji reklamowych. Profesjonaliści z branży doceniają zespół biura reklamy za profesjonalizm, kreatywność, sprawną obsługę i dobre relacje z reklamodawcami (raporty specjalne “Biura Reklamy” publikowane w latach 2004-2013 w “Media i Marketing Polska” na podstawie badań przygotowanych przez SMG/KRC na zlecenie MiMP).

Reklama
Reklama