O Polityce

BIG BOOK FESTIVAL [Duży Festiwal Książki] // Warszawa 14-15 czerwca

Plakat Festivalu Plakat Festivalu Polityka
Wkrótce rusza dwudniowe święto entuzjastów czytania. Międzynarodowy BIG BOOK FESTIVAL, całkowicie otwarty i tworzony wspólnie z publicznością. W sobotę i niedzielę (14 i 15 czerwca) w kilkunastu miejscach Warszawy odbędzie się 50 wydarzeń z udziałem 150 gości: pisarzy, artystów, naukowców i ekspertów z Polski i świata.

Druga edycja Dużego Festiwalu Książki zawraca czas. Tym razem towarzyszy mu hasło „Tyłem do przodu!”.

- Bo jeśli już udawać się w przyszłość, to tylko z niedzisiejszą klasą. A jeśli rozmawiać, to kulturalnie i z polotem – mówi Anna Król, dyrektor festiwalu. – Przez dwa dni Warszawa będzie wielką i otwartą czytelnią. Książki i zawarte w nich opowieści są dobrym powodem do tego, żebyśmy stawiali pytania i dyskutowali, pięknie się różniąc albo spotykając w pół drogi. Nasz festiwal to czas wspólny i przestrzeń do rozmów, za którymi chyba dziś wszyscy tęsknimy.

Wśród niezwykłych osobowości festiwalu są m.in.: norweski pisarz Karl Ove Knausgård, czeski ekonomista Tomáš Sedláček, szwedzki komik i prowokator Jonas Gardell, brytyjski publicysta Steven Poole, chorwacka poetka Dorta Jagić, a także polscy goście: Leszek Balcerowicz, Sylwia Chutnik, Wojciech Jagielski, Ignacy Karpowicz, Lidia Ostałowska, Tymon Tymański, Ziemowit Szczerek, Andrzej Wajda, Jakub Gierszał, Łukasz Simlat i wielu innych.

W programie festiwalu przewidziane są spotkania stacjonarne i chodzone, dowcipne i poważne, interaktywne, stworzone do wspólnego przeżywania. Czytanie i rozmawianie odbędzie się tam, gdzie nikt się tego nie spodziewa, czyli na Dworcu Warszawa Śródmieście, na schodach ruchomych przy trasie W-Z, w barze mlecznym, w zakładach fryzjerskich i ponad stuletnim Hotelu Bristol, a także na ulicach i w kolejce podmiejskiej.

Wszystkie spotkania są otwarte dla publiczności.

Program festiwalu to dziewięć (9) bloków tematycznych:

  • TRANZYT // kto i jak zmienił Polskę po 1989 roku?
  • MIASTO KOBIET // prawdziwe i literackie życie autorek i bohaterek.
  • SŁOWA I SŁÓWKA // dowcipne zabawy z pojęciami i językiem.
  • ĆWICZENIA TERENOWE // odkrywamy literaturę w ruchu i na własnej skórze.
  • GIGANCI LITERATURY // ponadczasowi pisarze i wielkie sprawy.
  • ŚWIAT I LUDZIE // seria spotkań z autorami żyjącymi bez fikcji
  • TAKA PIĘKNA HISTORIA // podróż do przeszłości w scenerii Hotelu Bristol.
  • DLA MAŁYCH I DUŻYCH // dorośli i dzieci wkraczają razem w świat literatury
  • LITERATURA DLA KUCHAREK // najsmaczniejsze wątki w prozie i poezji

PIĘĆ (5) GŁÓWNYCH WYDARZEŃ BIG BOOK FESTIVAL 2014

Ścieżka Dźwiękowa Transformacji

Agnieszka Szydłowska i Rafał Księżyk uruchamiają dźwiękową taśmę wspomnień. Razem z Tymonem Tymańskim przypominają przeboje lat 90., teledyski made in Poland, ciuchy z epoki i wpadki pierwszych nadwiślańskich menedżerów. Wrócą hity i kity, a z nimi wzruszenie i poczucie obciachu. Nie wstydź się uronić łzę.

// Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25, sobota 14 czerwca, 14.00-16.00

Iwaszkiewicza Sprawy Osobiste

Sześciogodzinny maraton literacki z udziałem gwiazd. Dwanaście utworów znakomitego autora w interpretacji aktorów, muzyków, polityków i dziennikarzy. Czytanie w górze, na dole i po drodze – w duetach i tercetach, w scenerii najstarszych schodów ruchomych w Polsce. Od „Opowiadania z psem” i „Panien z Wilka” do „Mapy pogody” i „Tataraku”. Czytają: Jakub Gierszał, Krystyna Czubówna, Tomasz Sekielski, Agnieszka Więdłocha i wielu innych.

// Schody ruchome przy trasie W-Z, Krakowskie Przedmieście 87/89, sobota 14 czerwca, 18.00-00.00

Retropiknik W Stawisku

Ze specjalnym festiwalowym biletem można pojechać kolejką WKD w przeszłość. W rezydencji Iwaszkiewiczów na Stawisku w Podkowie Leśnej ożyje atmosfera dawnych pikników i herbatek. Gramy w badmintona i krokieta, serwujemy smakołyki z lat 30. Zaś wszystkowiedzący iwaszkiewiczolodzy zdradzają sekrety czterech pokojów. Stroje z epoki mile widziane.

// Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, ul. Gołębia 1, Podkowa Leśna,

niedziela 15 czerwca, 12.00.-15.00

W Samo Południe

Spotykamy się, by pobić ustanowiony przed rokiem rekord świata w liczbie osób czytających razem na wolnym powietrzu. Przyjdź z książką, podręcznikiem, kawałkiem gazety, opakowaniem proszku do prania, smartfonem albo elektronicznym czytnikiem. Albo wypożycz książkę z festiwalowej biblioteki. Zarejestruj się, usiądź wygodnie i czytaj z nami.

// Pasaż Wiecha, ul. Chmielna, niedziela 15 czerwca. Rejestracja od 11.00, czytamy 12.00-12.30

Polska Od Nowa

Jedyna wystawa archiwów społecznych współtworzona przez Ośrodek KARTA i publiczność Big Book Festival. Pierwsze półrocze 1989 r. - Polska się zmienia. Pękają granice, rusza Okrągły Stół i wolna prasa. Co myślą, czują i mówią ludzie, gdy zaczyna się wolność? Opowieść o triumfie, zmęczeniu i nadziei zapisana w gazetach, zdjęciach, plakatach, filmach i wypowiedziach. Dodaj do wystawy swoją pamiątkę z rodzinnych archiwów, prześlij skan: tranzyt@big-book.pl

// Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, sobota-niedziela, 14 i 15 czerwca, 11.00-18.00

Pełny program od dziś na stronie: www.bigbookfestival.pl

Organizatorem Big Book Festival jest Fundacja „Kultura nie boli”.Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków MKiDN, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Fundacji im. Heinricha Bölla. Festiwal wspiera około 50 partnerów – instytucji i organizacji społecznych, publicznych oraz prywatnych. Partnerami literackimi są: Iskry, Dom Wydawniczy PWN, GW Foksal oraz Wydawnictwo Literackie.

POLITYKA jest patronem medialnym Festiwalu.

Reklama
Reklama