O Polityce

Zapraszamy na debatę: Zapobieganie samobójstwom w Polsce – zadanie dla wszystkich

materiały prasowe / Polityka
W środę, 8 października, zapraszamy do naszej redakcji na debatę „Zapobieganie samobójstwom w Polsce – zadanie dla wszystkich. Możliwości i wyzwania, jakie stawiają nowe media”. Organizujemy ją wraz z Fundacją Cumulus.
ZAPROSZENIEPromocja/Polityka ZAPROSZENIE

W 2013 r. w Polsce popełniło samobójstwo ponad 6 tys. osób. Najwięcej od 20 lat. O ponad 1,3 tys. więcej niż w roku poprzednim, prawie dwa razy więcej niż przed dwoma laty. Musimy zacząć zapobiegać tej niepokojącej tendencji. Do tej pory w Polsce nie mamy narodowego programu zapobiegania samobójstwom. Opublikowany niedawno raport WHO „Zapobieganie samobójstwom. Światowa konieczność” (Preventing suicide. A global imperative) jest apelem do wspólnego podjęcia działań. 

Codziennie miliony ludzi szukają w sieci informacji dotyczących zdrowia psychicznego, także tych na temat samobójstwa. Wstukując słowo „samobójstwo”  do wyszukiwarki, większość szuka pomocy, wiadomości, jak wyzwolić się od myśli samobójczych.

Nowe media dają możliwości natychmiastowej pomocy. Powinna ona być dostępna 24 godziny na dobę, niezależnie od miejsca, w jakim się jest, z gwarancją pełnej anonimowości. Takie rozwiązania z powodzeniem działają na całym świecie. Zwykle uruchamia się je ze wsparciem ze środków publicznych. 

Celem debaty jest uwrażliwienie na problem samobójstw i depresji nie tylko specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego, ale także decydentów na różnych szczeblach władzy, dziennikarzy, pedagogów oraz szerokiej publiczności.

Jako paneliści w dyskusji udział wezmą:

prof. dr hab. Czesław  Czabała, psycholog, kierownik Katedry Psychologii Klinicznej Człowieka Dorosłego w APS w Warszawie,

dr Iwona Koszewska, psychiatra, autorka pierwszego w Polsce regionalnego programu zapobiegania samobójstwom,

dr Krzysztof Ostaszewski, pedagog, kierownik Pracowni Profilaktyki Młodzieżowej „Pro-M” w Zakładzie Zdrowia Publicznego w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie,

Andrzej Skupień, wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego, prezes Związku Podhalan

oraz Edwin Bendyk, szef działu naukowego POLITYKI.

Do udziału w dyskusji zapraszamy przedstawicieli Prezydenta RP, Ministerstwa Zdrowia, Edukacji, Administracji i Cyfryzacji oraz Pracy i Polityki Społecznej, biura WHO w Polsce, a także przedstawicieli mediów.

Chcielibyśmy, by efektem spotkania był wspólny list intencyjny, którego sygnatariusze zadeklarują, że w ramach swoich kompetencji i możliwości dołożą wszelkich starań, by w polskojęzycznej sieci powstał  antysamobójczy program prewencyjny.

8 października, godz. 18.00 w redakcji POLITYKI, ul. Słupecka 6 w Warszawie, wejście B. Zapraszamy!

Prosimy o potwierdzenie obecności: d.nowak@polityka.pl

Reklama
Reklama