Andrusieczko dziennikarzem roku

Andrusieczko Dziennikarzem Roku
Piotr Andrusieczko otrzymał w czwartek tytuł Dziennikarza Roku 2014 za relacje z Ukrainy.
Piotr Król/materiały prasowe

Dziennikarz dostał nagrodę „za relacje z Ukrainy, rzetelne i pokazujące wydarzenia u naszego wschodniego sąsiada z różnych punktów widzenia; za profesjonalizm, wiedzę i odwagę; za relacje z miejsc, gdzie nie każdy może albo chce dotrzeć”. – Jutro już będę na Ukrainie, więc będę pisał znowu – powiedział zaskoczony nagrodą Andrusieczko podczas gali w Warszawie. Andrusieczko jest redaktorem naczelnym „Ukraińskiego Żurnału”. Współpracuje także z „Nową Europą Wschodnią”.

Andrusieczko publikował reportaże z Ukrainy między innymi w POLITYCE:

Jakim państwem będzie rządził nowy prezydent Ukrainy?
Czyj jest Krym?
Polityczne zwycięstwo Ukrainy

Nagroda Dziennikarz Roku uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych branżowych nagród polskich mediów. Tytuł Dziennikarza Roku przyznawany jest za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. W tym roku zwycięzca został wyłoniony w wyniku głosowania 72 redakcji polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych.

Dziennikarze POLITYKI nominowani

W kategorii reportaże prasowe nominowana została Edyta Gietka za tekst „Serce Marysi” o Marii Gaj z Dziewkowic, genialnej nastolatce, która z determinacją realizuje życiowy cel: skończyć dobre zagraniczne szkoły, by zostać znanym chirurgiem i móc wyleczyć chorą siostrę. Gietka dostała też nominację za tekst „Rysy” o tym,  jak bohater pierwszego polskiego przeszczepu twarzy stał się medialną ofiarą błędu lekarzy, którzy ujawnili dane dawcy i biorcy.

Nominację do nagrody w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne otrzymała też Violetta Krasnowska za artykuł „Dłużnicy mimo woli”. Opisała w nim problemy e-sądów, które miały usprawnić egzekwowanie roszczeń, a stały się maszynką do zarabiania pieniędzy przez firmy windykacyjne.

Grand Press Digital

Wawrzyniec Smoczyński, dziennikarz POLITYKI i szef Polityki Insight (centrum analitycznego powołanego przez wydawcę POLITYKI), nominowany został w kategorii Grand Press Digital – za udowodnienie, że można skutecznie sprzedawać w internecie treści wysokiej jakości. Abonament jedynego na polskim rynku płatnego serwisu analiz politycznych i gospodarczych Polityka Insight odnowiło po roku niemal 100 proc. abonentów. Tworzony przez 20-osobowy zespół analityków (ekonomistów, prawników, socjologów) serwis dociera – dzięki wersji angielskiej – również do placówek dyplomatycznych i oddziałów korporacji międzynarodowych.

Nagrodę Grand Press Digital otrzymała redakcja „Dziennika Zachodniego” za wzorcowe wykorzystanie najnowszych narzędzi cyfrowych w pracy regionalnych dziennikarzy. 

55 nominowanych

Nagrody Grand Press przyznawane są autorom najlepszych materiałów dziennikarskich mijającego roku. W tegorocznej edycji zgłoszono 703 prace. Jury nominowało do finału 55 materiałów. Zwycięzcy w kategoriach otrzymali czek równowartości 1000 euro oraz nagrody rzeczowe.

Wszystkim laureatom i nominowanym gratulujemy!

W jury Grand Press 2014 zasiadają: Roman Czejarek (Program I Polskiego Radia), Renata Gluza („Press”), Jerzy Jurecki („Tygodnik Podhalański”), Marcin Kowalczyk („Express Ilustrowany”), Paweł Lisicki („Tygodnik do Rzeczy”), David McQuaid (Bloomberg News Warszawa), Edward Miszczak (TVN), Rafał Olejniczak (Radio Zet), Piotr Radziszewski (TVP 1), Andrzej Skworz („Press”), Jadwiga Sztabińska („Dziennik Gazeta Prawna”), Tadeusz Sołtys (RMF FM), Marek Twaróg („Polska Dziennik Zachodni”), Rafał Zakrzewski („Gazeta Wyborcza”), Jacek Żakowski (POLITYKA).

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj