O Polityce

Marek Ostrowski w teatrze sprawiedliwości

Polityka
Zapraszamy na spotkanie z Autorem! 14 kwietna (wtorek), godzina 18.00 w siedzibie tygodnika POLITYKA, Warszawa, ul. Słupecka 6.

Czy trzeba zmieniać prawo? Dlaczego procesy trwają latami? Czy polski system należy i da się usprawnić? Czy wystarczy jedynie zmiana nastawienia sędziów i prawników? Zapraszamy na spotkanie z Markiem Ostrowskim, które poprowadzą prof. Monika Płatek i prof. Wiktor Osiatyński.

*

Marek Ostrowski jako dziennikarz specjalizuje się w sprawach międzynarodowych, zajmuje go też tematyka prawa i szeroko pojmowanej sprawiedliwości społecznej. W POLITYCE pracuje od 1994 r., przez kilkanaście lat pełnił funkcję kierownika Działu Zagranicznego.

W „Teatrze sprawiedliwości” Marek Ostrowski wraca do swoich prawniczych korzeni. Z dziennikarską wnikliwością przygląda się całemu systemowi i wszystkim aktorom wymiaru sprawiedliwości: zbrodni i karze, sędziom, prokuratorom, adwokatom. Pyta, co warto zmienić, a co tylko usprawnić w systemie, żeby zbliżyć choćby zbliżyć się do zaspokojenia powszechnej potrzeby sprawiedliwości. Swoje przemyślenia buduje na przykładach z polskiej wokandy, sięga też do spraw i zdarzeń z Europy i Ameryki.

„Dlaczego »teatr«? Bo – jak głosi stara maksyma – nie wystarczy jedynie wymierzyć sprawiedliwość. Ludzie muszą to zobaczyć na własne oczy. (…)

Zbrodnia odcisnęła ślad w naszych odwiecznych mitach i najstarszych przekazach religijnych. W Biblii, światowym bestsellerze wszech czasów, autorzy wprowadzają zbrodnię już na początku opowieści, nawet przed przedstawieniem Boga czy zasad wiary, dosłownie zaraz po krótkim opisie stworzenia świata. Pierwszy urodzony człowiek – pierworodny syn Ewy – stał się zabójcą. To przecież Kain, który zabił swego młodszego brata. I jaki był motyw przestępczego działania? Pospolita zazdrość, nawet nie o kobietę, lecz po prostu o powodzenie w życiu. Nazwalibyśmy to dziś zabójstwem z niskich pobudek”.

*

Książka będzie do kupienia podczas spotkania.

Reklama
Reklama