Krzysztof Burnetko odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Publicystę POLITYKI uhonorowano za „budowanie relacji i zrozumienia między Polakami i Żydami”.
Krzysztof Burnetko
Polityka

Krzysztof Burnetko

Miło nam poinformować, że Krzysztof Burnetko (publicysta POLITYKI, dawniej „Tygodnika Powszechnego”) oraz Witold Bereś (niegdyś m.in. „Tygodnik Powszechny” i „Gazeta Wyborcza” ) odebrali Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski za „budowanie relacji i zrozumienia między Polakami i Żydami”. Przyznał im je jedną ze swych ostatnich decyzji prezydent Bronisław Komorowski. Odznaczenia wręczył wojewoda małopolski.

Obaj są autorami biografii bojowników powstania w getcie warszawskim „Marek Edelman. Życie. Do końca” (ukazała się także w Izraelu i Niemczech, przygotowywane jest tłumaczenie na rynek amerykański) i „Kazik Ratajzer. Bohater z cienia”, a także książki „Marek Edelman: Bóg śpi” (miała też wydanie rosyjskie). Na podstawie napisanych przez nich scenariuszy powstawały również spektakle teatralne i filmy dokumentalne poświęcone losom polskich Żydów.

Bereś otrzymał ponadto nadawany przez minister kultury brązowy medal Gloria Artis, a Burnetko i współpracujący z nimi reżyser Artur „Baron” Więcek – odznaki Zasłużonych dla Kultury Polskiej. Gratulujemy!

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną