Marian Turski odznaczony przez Rzecznika Praw Obywatelskich
Nasz redakcyjny kolega został wyróżniony Odznaką Honorową „Za zasługi dla ochrony praw człowieka”.
Marian Turski
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Marian Turski

Marian Turski jest historykiem i publicystą, urodził się 26 czerwca 1926 r. w Druskiennikach na dzisiejszej Litwie. Od 1942 r. żył w łódzkim getcie, wtedy Litzmannstadt. W sierpniu 1944 r. deportowano go do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Wiosną 1945 r. przeżył marsz śmierci byłych więźniów obozu koncentracyjnego z Auschwitz do Buchenwaldu. Od 1958 r. kieruje działem historycznym POLITYKI. Działa aktywnie w licznych organizacjach żydowskich.

„Całe swoje twórcze życie poświęcił temu, abyśmy pamiętali o prawie człowieka do godności. Jego spotkania z młodzieżą i patriotyczna edukacja skupione były zawsze na idei budowania świata bez nienawiści, gdzie człowiek człowiekowi okazuje zrozumienie, współczucie, empatię” – podkreślono w komunikacie biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Uroczystość wręczenia Odznaki Honorowej Marianowi Turskiemu odbyła się w czwartek, 12 listopada, w biurze RPO w Warszawie. Marian Turski odebrał odznakę z rąk Adama Bodnara. Laudację wygłosiła była rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz, która nazwała Mariana Turskiego „rzecznikiem praw tych, którzy umarli”. Lipowicz przypomniała słowa prof. Marii Janion z książki „Do Europy tak – ale tylko z naszymi umarłymi”. – My wszyscy idziemy przez życie z naszymi umarłymi. Warto o tym pamiętać zwłaszcza teraz, w listopadzie. Ale liczba umarłych, których prowadzimy ze sobą przez własne życie, to zazwyczaj najbliższa rodzina, przyjaciele, nauczyciele. Marian Turski i jego przyjaciele prowadzą ze sobą przez życie niewidzialny tłum tych, którzy potrzebują własnego rzecznika – mówiła Lipowicz.

I przypomniała, że „przez te wszystkie lata, ciężkie lata, które nie sprzyjały pamięci i wolności, Marian Turski był rzecznikiem tych, których już nie ma”. Jak podkreśliła, jej najgłębszy podziw wzbudza przekucie „najgłębszego osobistego bólu i bycia rzecznikiem umarłych we wspaniałe dzieło, które jest muzeum życia, tak jak Auschwitz jest muzeum śmierci” – mówiła o otwartym przed rokiem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od 2009 r. Marian Turski przewodniczy radzie tego muzeum.

Cieszę się, a fakt, że to prof. Irena Lipowicz, jako ustępujący Rzecznik Praw Obywatelskich, złożyła wniosek o nadanie mi tego odznaczenia, przynosi mi wielki zaszczyt – stwierdził Marian Turski. – Nie bardzo wierzę, że społeczeństwa uczą się na błędach historii, o czym świadczy to, co widzieliśmy na Bałkanach, w Rwandzie, Kambodży, gdziekolwiek indziej. Ale poszczególni ludzie, indywidualne jednostki mogą to zrozumieć i mogą coś zmienić. Przynajmniej spróbujmy tego dokonać – mówił.

Marian Turski jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II wojnie światowej, członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i Rady Stowarzyszenia prowadzącego Dom Konferencji Wannsee.

W 1997 r. Marian Turski został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a 10 lat później Krzyżem Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec za zasługi na rzecz stosunków polsko-niemieckich.

Więcej o wyróżnieniach RPO

Nagrody i odznaki honorowe RPO są wyrazem uznania Rzecznika Praw Obywatelskich dla występowania w obronie podstawowych wartości i prawd, nawet wbrew zdaniu i poglądom większości, a także za osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw człowieka.

Odznaka honorowa Rzecznika Praw Obywatelskich „Za zasługi dla ochrony praw człowieka” została ustanowiona 2 listopada 2009 r. Jest wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw człowieka. Nadawana obywatelom polskim, obywatelom państw obcych, a także organizacjom i instytucjom.

Dotychczas odznaką tą wyróżniono ponad 30 osób i instytucji, m.in. Jerzego Owsiaka, Federację Rodzin Katyńskich, Polską Akcję Humanitarną, siostrę Małgorzatę Chmielewską, Fundację Dzieci Niczyje, Piotra M.A. Cywińskiego, Pavla Kandráča i Władysława Bartoszewskiego.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną