O Polityce

Zagadka narodzin Polski

Polityka
Zapraszamy na wędrówkę we wczesne średniowiecze na ziemiach polskich!

16 grudnia ukaże się nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI Narodziny Polski.

Wydanie specjalne będzie liczyło 156 stron, wśród autorów znajdują się wybitni naukowcy oraz dziennikarze POLITYKI. Pretekstem do wydania publikacji jest nadchodząca rocznica chrztu Polski.

Dowiemy się co istniało przed państwem Mieszka  I,  jak doszło do chrztu tego władcy i wejścia Piastów w krąg cywilizacji łacińskiej, jaki obraz państwa wyłania się z przekazów z epoki, jak wyglądała chrystianizacja i ewangelizacja Polaków, co się właściwie wydarzyło się w Gnieźnie w 1000 roku.

Te tematy uzupełnia panorama życia codziennego Piastów – ich ubiory, kuchnię, język, walutę, broń, religię, pismo. Poznamy też najbarwniejsze postacie z dynastii piastowskiej.

„Postęp wiedzy, głównie za sprawą nowych możliwości archeologii, demontuje dotychczasowy przekaz. Można powiedzieć, że jesteśmy na etapie, gdy starą budowlę rozebrano i zaczęto wznosić nową, z wykorzystaniem świeżych cegieł i tylko części starych. Robota nie jest jeszcze skończona, a murarze-miediewiści gorąco się przy tym spierają, niektóry to i kielnią rzuci.

Z punktu widzenia czytelniczego jest to gratka. Możemy na bieżąco uczestniczyć w rozwiązywaniu zagadki, śledzić poczynania detektywa (historyków, archeologów i językoznawców razem wziętych), poznać jego warsztat, powoli wnikać w tworzony przez niego obraz interesującego nas wydarzenia. Bo jednak jakiś obraz się wyłania; jest on jeszcze niewyraźny, ale być może bardziej prawdziwy niż ten dotychczasowy– wyraźny, ale dzięki podkolorowaniu.

Opowieść ułożyliśmy tak, by od planu najszerszego (Europa we wczesnym średniowieczu), przez pośredni (dzieje Słowiańszczyzny) przejść do szczegółowego (narodziny państwa Polan/Polaków). Pozwala to lepiej rozumieć kontekst wydarzenia sprzed 1050 laty.

Koncentrujemy się na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia. Relacje z badań nad początkami władztwa Piastów dopełniamy opowieścią o tym, jak przez minione tysiąc lat wyobrażano sobie narodziny Polski i jak spierano się o to.” (ze Wstępu).

Narodziny Polski dostępne będą w salonach prasowych i kioskach oraz na http://sklep.polityka.pl/catalog/partdetail.aspx?partno=W15PH008

Zagadki narodzin Polski:https://youtu.be/MtAJ3sWVZm0

Słowianie na niewolniczym szlaku:https://youtu.be/DGxB-_a6lQw

 

 

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną