O Polityce

Efekt kameleona. Psychologia naśladownictwa

Książka Wojciecha Kuleszy, stypendysty POLITYKI

materiały prasowe / materiały prasowe
Naśladowanie się ludzi jest zjawiskiem tak powszechnym i oczywistym, że na co dzień go nie dostrzegamy.
dr Wojciech KuleszaLeszek Zych/Polityka dr Wojciech Kulesza

Mówimy o papugowaniu, małpowaniu, imitowaniu zachowań, o tym, że dziecko jest kalką, kopią lub lustrzanym odbiciem rodzica. Idealna synchronizacja jest sednem tańca: czujemy pasję tancerzy, pożądanie, wzajemne zauroczenie, widzimy historię ich miłości. Obserwujemy to zjawisko patrząc na wiernych w trakcie ceremonii religijnych, dzieci na palcu zabaw, żołnierzy podczas parady. Woody Allen nazwał tę hiperzdolność głównego bohatera Leonarda Zeliga „efektem kameleona”.

W tej książce Autor opisuje to jedno z najbardziej - jak się okaże - kluczowych ludzkich zachowań. Zastanawia się, co nam to zachowanie daje? Pyta: Czy każdy jest społecznym kameleonem? Czy różnimy się skłonnościami do naśladowania? Czy da się „tego” nauczyć i do czegoś „to” wykorzystać? Czy naśladownictwo może być szkodliwe?

Dr Wojciech Kulesza jest jednym z 257 dotychczasowych laureatów Nagród Naukowych POLITYKI. Stypendium otrzymał w 2007 roku; w następnych latach aktywnie działał w Stowarzyszeniu Stypendystów naszego tygodnika. Jest psychologiem społecznym, obecnie kieruje Katedrą Psychologii Społecznej i Międzykulturowej w Poznaniu na Uniwersytecie SWPS. W latach 2012–13 przebywał na stypendium naukowym w USA. W latach 2010-2013 związany z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Książka pod patronatem Fundacji Tygodnika POLITYKA ukaże się 15 kwietnia 2016 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego Scholar

 

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama