O Polityce

Szalone Dni Muzyki 2016 | Natura

Szalone Dni Muzyki 2016 / mat. pr.
Klasyka inaczej, czyli atrakcje Szalonych Dni Muzyki 2016

Szalone Dni Muzyki co roku udowadniają, że klasyka nie musi być ani poważna, ani nudna. Tym bardziej że w ramach festiwalu odbywają się również koncerty nietypowe – zaskakujące w swojej formie, ukazujące ciekawe zjawiska z pogranicza różnych dziedzin sztuki, prezentujące nietuzinkowych artystów. Również i podczas tegorocznej odsłony imprezy organizatorzy zapewnili słuchaczom kilka dźwiękowych niespodzianek z cyklu „Klasyka inaczej”.

Do urokliwego świata dźwięków natury przeniosą publiczność Johnny Rasse i Jean Boucault, fenomenalni naśladowcy odgłosów ptaków, którzy mają w swoim repertuarze tysiące ptasich treli pochodzących z różnych krajów i kontynentów. Swoimi niezwykłymi umiejętnościami dopełnią oni brzmienie instrumentów m.in. we fragmentach słynnych baletów Piotra Czajkowskiego Dziadek do orzechów i Jezioro łabędzie, uwerturze do opery Sroka złodziejka Gioacchino Rossiniego czy kultowym Locie trzmiela Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. „Ptasi śpiewacy” wystąpią dwukrotnie
ze skrzypaczką Geneviève Laurenceau oraz pianistką Shani Diluka (koncerty 17. i 51.). Na koncercie rodzinnym (35.) wystąpi ponadto Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz tancerze.

Tegoroczne Szalone Dni Muzyki zapraszają słuchaczy również do odkrywania egzotycznych kultur Dalekiego Wschodu. W programie kameralnego koncertu muzyki chińskiej (41.) znajdą się utwory inspirowane rdzennymi melodiami z tego regionu, które zaprezentowane zostaną na tradycyjnych chińskich instrumentach: er-hu, zwanym chińskimi skrzypcami (Jiang Jian Hua) oraz pípie, czyli lutni chińskiej (Yang Baoyuan). Koncert zakończy piękny utwór Butterfly Lovers (Miłość motyli), który należy do najbardziej znanych dzieł muzyki chińskiej i cieszy się popularnością także poza granicami Chin.

Prawdziwą gratką dla miłośników niekonwencjonalnych brzmień będzie z pewnością koncert „BachCage czy natura według Johna Cage’a” (27.), na którym wystąpi Franscesco Tristano, niezwykle utalentowany i oryginalny pianista młodego pokolenia pochodzący z Luksemburga. Tristano zestawi utwory lipskiego kantora z kompozycjami największego awangardzisty w muzyce XX wieku, uzupełniając naturalne brzmienie fortepianu o efekty elektroniczne. W utworze The Seasons pianista zaprezentuje między innymi Cage’wską wizję pór roku, która zawiera reminiscencje indyjskich wierzeń w odwieczny rytm natury, dążący do nieustannego odradzania.

Festiwal oferuje swoim uczestnikom także koncerty elektroniczne. Do takich należy dźwiękowo-wizualny spektakl „Time Lapse”, stworzony przez wszechstronnego muzyka i beatboxera Vincenta Chtaïbi o pseudonimie artystycznym Ezra, jego zespół – Compagnie Organic Orchestra i wspomnianego już pianistę Francesco Tristano (koncerty 33. i 56.). Artyści poprzez różne formy artystyczne: dźwięk, światło, ruch sceniczny oraz elementy wizualne będą oddziaływać na zmysły słuchaczy. Podczas spektaklu scena zamieni się w przestrzeń intermedialnego eksperymentu na żywo, miejsce kreacji współczesnego pejzażu muzycznego. Warto dać się ponieść tej niecodziennej, osobliwej wizji, która, jak zapewniają artyści, jest tworzona w sposób przystępny dla każdego.

Do wspólnego odkrywania siły muzyki oraz jej oddziaływania na ludzkie ciało i umysł festiwalowa publiczność zostanie zaproszona także podczas koncertów z cyklu „Muzyczna natura człowieka” (24. i 29.), prowadzonych przez kompozytora Sławomira Wojciechowskiego z udziałem Marty Grzywacz (głos), Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy), Krzysztofa Kozłowskiego (fortepian) oraz Huberta Zemplera (perkusja). Jak odbieramy muzykę, w jaki sposób wyrażamy swoją muzyczną ekspresję i jak nasze muzyczne wrażenia przekładają się na wewnętrzny rytm naszego ciała, będzie można się przekonać, biorąc udział w koncertach interaktywnych na Scenie Leśnej.

Szalone Dni Muzyki 2016 | Natura

23-25 września 2016r.

Teatr Wielki – Opera Narodowa, Pl. Teatralny 1, Warszawa

Program festiwalu: www.szalonednimuzyki.p

Reklama
Reklama