O Polityce

Pomocnik Historyczny: Cesarz Franciszek Józef I

Okładka wydania Okładka wydania Polityka
Od 14 grudnia 2016 roku w sprzedaży kolejne wydanie z serii „Biografie”, poświęcone cesarzowi Franciszkowi Józefowi I.

W listopadzie 2016 r. minęło 100 lat od śmierci tego popularnego w Polsce cesarza. Franciszek Józef I był rekordzistą w noszeniu korony – rządził nieprzerwanie 68 lat. Jego osoba stała się symbolem całej epoki.

Objął cesarstwo jako 18-latek przy świetle świec i nielicznych lamp gazowych. Miał 46 lat, kilkoro dzieci i dwoje wnucząt oraz na koncie kilka przegranych wojen, gdy Tomas Edison wynalazł żarówkę, rozpoczynając erę elektryfikacji. Został cesarzem imperium w epoce jeszcze z ducha feudalnej, jako wyznaczony do rządzenia innymi pomazaniec Boży, spadkobierca potężnej dynastii Habsburgów Odchodził w świecie zupełnie innym niż ten, który zastał – nowoczesnym i wykrwawiającym się w Wielkiej Wojnie.

Franciszek Józef przez ponad pół wieku trwał niezmiennie w zmieniającym się dynamicznie świecie. Zawsze w tej samej dostojnej pozie, z powagą na twarzy, z tak samo zaczesanymi bokobrodami. Postępujący nieodmiennie według utartego zwyczaju, opanowany bez względu na zewnętrzne okoliczności polityczne i osobiste tragedie rodzinne. Po stu latach panowanie Franciszka Józefa I wydaje się ostatnią, długą chwilą spokoju przed szaleństwami XX wieku.

***

Pomocnik Historyczny. Biografie: Franciszek Józef I w sprzedaży od 14 grudnia 2016 r. w kioskach i salonach prasowych. Wydanie specjalne liczy 148 stron. Cena: 19,99 zł. Można je kupić na także na www.sklep.polityki.pl.

Obejrzyj materiał wideo:

Reklama
Reklama