O Polityce

Zmarł Zdzisław Pietrasik, nasz redakcyjny przyjaciel, dziennikarz kulturalny

Zdzisław Pietrasik Zdzisław Pietrasik Polityka
Zdzisław Pietrasik był publicystą, krytykiem filmowym, wielką postacią dla polskiej kultury.

Zdzisław Pietrasik miał 69 lat. Urodził się 20 listopada 1947 r. w Sadówce, zmarł w Warszawie 26 kwietnia. Z POLITYKĄ związany niemal od zawsze. Przez lata pełnił w naszym tygodniku funkcję szefa działu kulturalnego. W trakcie i później, kiedy szefem został Bartek Chaciński, Zdzisław Pietrasik nieustannie pisał teksty i recenzje. Był także pomysłodawcą Paszportów POLITYKI, dziś uważanych za najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody przyznawane w Polsce w dziedzinie kultury.

Zdzisław Pietrasik pisał o polskiej kinematografii i teksty publicystyczne szerzej o polskiej kulturze. Na portalu POLITYKI prowadził autorski blog „Widzi mi się”. Tak tłumaczył, dlaczego: „Jako wieloletni redaktor wysłuchiwałem nieustannie ludzi dzwoniących do redakcji w bardzo różnych sprawach. Ulżyło mi, kiedy pojawił się internet, i mogłem powiedzieć, zgodnie z prawdą: przepraszam bardzo, ale ja wolę czytać, niż słuchać, proszę o przesłanie maila. To mógłby być temat na powieść z gatunku science fiction – ludzie w ogóle z sobą nie rozmawiają, komunikują się wyłącznie za pomocą tekstów i obrazków. Co zresztą częściowo już się dzieje”.

I dodawał: „Oglądam mnóstwo filmów, także tych złych. Nie lubię telewizji, choć czasem coś zobaczę, oczywiście oprócz meczów piłkarskich. Prywatnie jestem teatromanem, choć dotychczas o teatrze nie pisałem zbyt często. I to są, z grubsza biorąc, tematy którym chciałbym poświęcać miejsce na moim blogu. I nie w oderwaniu od rzeczywistości, ale wręcz przeciwnie”.

Zdzisław Pietrasik ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim oraz studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Publikował m.in. na łamach pism „itd.” i „Kultura”, później w POLITYCE. Zajmował się głównie krytyką filmową i relacjonowaniem wydarzeń z dziedziny kinematografii. Pisał także artykuły na temat teatru oraz wydarzeń społeczno-kulturalnych. Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Był jednym z jurorów Warszawskich Spotkań Teatralnych. A także stałym gościem programu „Tygodnik Kulturalny”, emitowanym w TVP Kultura. W 2005 r. otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 1987 r. odebrał Złoty Krzyż Zasługi. W 2011 r. został zaś odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb Zdzisława Pietrasika odbędzie się 9 maja o godzinie 12.00, w Kościele św. Jakuba przy pl. Narutowicza w Warszawie. Na życzenie rodziny uroczystość na cmentarzu będzie miała charakter prywatny.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną