O Polityce

Zrozumieć Śląsk

Polityka
7 sierpnia ukaże się Pomocnik Historyczny POLITYKI: Dzieje Śląska, czyli historia na pograniczu.

Okazją do przypomnienia historii wielobarwnego regionu jest setna rocznica wybuchu pierwszego powstania śląskiego w sierpniu 1919 r. Potem było drugie (w 1920 r.) i trzecie (1921 r.) – to ostatnie, największe, w odpowiedzi na międzynarodowe ustalenia podjęte po plebiscycie przeprowadzonym na Górnym Śląsku; który miał rozstrzygnąć spory graniczne o podłożu etnicznym.

Był to trzyletni militarny konflikt polsko-niemiecki, z zaangażowaniem regularnych wojsk, z logistycznym, finansowym, dyplomatycznym i propagandowym wsparciem ze strony Warszawy i Berlina. Śląsk był zbyt bogaty, by tak po prostu z niego zrezygnować. Ostatecznie region podzielono między przegrane w wojnie Niemcy, odzyskującą niepodległość Polskę i nowo utworzoną Czechosłowację.

Na czym polegał powab historycznej krainy, o którą wojny toczono nie tylko w dwudziestym stuleciu? Jak rosła jej potęga i cywilizacyjne znaczenie? Jakie były dalsze losy w XX w.? I co z dzisiejszą kondycją i tożsamością regionu, w zdecydowanej większości w granicach Polski?

Zapraszamy na Śląsk. Zrozumieć jego dzieje, to wiele zrozumieć.

Pomocnik Historyczny POLITYKI: Dzieje Śląska, czyli historia na pograniczu ukaże się 7 sierpnia w dobrych punktach sprzedaży prasy. Wydanie specjalne liczyć będzie 140 stron, cena: 25,99 zł. Można je będzie kupić na także na sklep.polityka.pl oraz w wersji cyfrowej.

Reklama
Reklama