O Polityce

Rusza 17. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity | 4-18 września

materiały prasowe / materiały prasowe
17. edycja festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 4 do 18 września w siedmiu miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy. Część z filmów zostanie następnie pokazana w trakcie odsłony online - od 19 września do 4 października.

W tym roku program jest naszpikowany tytułami, które wzbudzają emocje i zmuszają do refleksji nad rzeczywistością, do czego nawiązuje także hasło festiwalu: „Z czułości do świata”. Pojawiły się cztery nowe sekcje - Pieniądze i władza, Zrozumieć Chiny, Prawa metafizyki oraz Z domowych archiwów. Stanowią odpowiedź na trendy wśród twórców dokumentalnych, które stały się wyraźne w ciągu ostatniego roku. Program festiwalu tworzą także sekcje niezmienne cieszące się ogromnym zainteresowaniem publiczności: Bohaterowie są wśród nas, Historie intymne, Miejsca czy Mistrzowie kina. Wspólnie z Amnesty International Polska po raz kolejny zostanie przyznana nagroda dla najlepszego filmu o prawach człowieka w ramach sekcji Człowiek w kinie. Na uwagę zasługuje także sekcja Klimat na zmiany, prezentująca filmy ekologiczne. Do najlepszego z nich trafi statuetka Green Warsaw Award, sponsorowana przez m.st. Warszawy.

Nie da się wyrazić złożoności i bogactwa tegorocznego programu w kilku słowach. Żeby lepiej zrozumieć mnogość poruszanych przez dokumentalistów problemów, można posłużyć się skrajnymi przykładami, które pojawiają się w festiwalowych filmach. Widzowie odwiedzą z twórcami najodleglejsze zakątki świata - kongijską Kinszasę („System K”), niezdobyty szczyt Himalajów („Ściana cieni”) czy Półwysep Czukocki („Wieloryb z Lorino”). Poznają zupełnie różnych od siebie bohaterów - wybitnego polskiego reżysera Krystiana Lupę („Spróbujmy skoczyć do studni”), dziewczynę, którą nigdy nie była w teatrze („Dramatyczny rok”), złodzieja dzieł sztuki („Malarka i złodziej”) ale też rodzinę z Donbasu, odtwarzającą swoje traumatyczne przeżycia wojenne w czasie kręcenia filmu („Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”). Zrozumieją procesy kształtujące świat - kulisy działania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos („Davos. Centrum świata”), mechanizmy gentryfikacji („Ulica Gentryfikcji 1”) czy niszczącą życie społeczne korupcję („Kolektyw”). Zobaczą wpływ człowieka na środowisko - niszczycielski i sprowadzający zagładę („Odbudować Paradise”), ale też uświadamiający możliwość międzygatunkowego porozumienia („Ośmiornica, nauczycielka życia”). W końcu, widzowie będą mieli okazję zobaczyć w co wierzą ludzie z odległych sobie kultur – fanatyczni katolicy w Polsce („Jak Bóg szukał Karela”), wracający do duchowych korzeni Chińczycy („Konfucjańskie marzenia”), odcięci od świata buddyści („Buddyjskie karaoke”) czy mieszkańcy przechodzącej konserwatywną rewolucję Brazylii („Wiara i furia”). To jedynie ułamek spośród filmów, które zostaną pokazane w tym roku podczas Millennium Docs Against Gravity!

Niezwykli goście tegorocznego festiwalu

Wśród gości, którzy odwiedzą tegoroczny festiwal, należy wymienić dwie osoby, które wygłoszą swoje wykłady mistrzowskie. Pierwszą z nich jest wybitny reżyser kina dokumentalnego Hubert Sauper, którego „Koszmar Darwina” (2004) otrzymał Europejską Nagrodę Filmową oraz nominację do Oscara. Z kolei film „Jesteśmy waszymi przyjaciółmi” (2014) został nagrodzony Nagrodą Banku Millennium - Grand Prix Millennium Docs Against Gravity. W tym roku w czasie festiwalu oprócz dwóch wspomnianych wyżej tytułów, zostanie zaprezentowany najnowszy film mistrza, będący zapisem podróży do Hawany - „Epicentrum”. Sauper wygłosi wykład mistrzowski, opowiadając o swojej niepowtarzalnej metodzie pracy i empatycznym spojrzeniu na bohaterów, którzy cierpią z powodu przemocy symbolicznej, politycznej i ekonomicznej.

Drugi gość festiwalu, Jan Grarup, opowie podczas wykładu mistrzowskiego o fotografii - starszej siostrze kina. Wybitny korespondent wojenny jest bohaterem filmu „Fotograf wojny” Borisa Bertrama, pokazującego jego pracę, ale też trudny moment w życiu prywatnym. Spotkaniu z Grarupem oraz jego wykładowi będzie towarzyszyła wystawa zdjęć „Nasze codzienne ludobójstwa” zorganizowana w przestrzeni kina Iluzjon.

Więcej informacji i pełny program na stronie festiwalu mdag.pl, a także na Facebooku wydarzenia.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama