O Polityce

Czy AI zastąpi lekarzy? Nowy numer magazynu „Wiedza i Życie”

Już od 30 września w sprzedaży. Już od 30 września w sprzedaży. Polityka
W październikowym wydaniu magazynu „Wiedza i Życie” temat okładkowy poświęcamy wykorzystaniu sztucznej inteligencji w zwalczaniu chorób. O czym jeszcze piszemy?

Paweł Walewski, dziennikarz „Polityki” od lat zajmujący się popularyzacją tematyki medycznej i zdrowotnej, dowodzi, że przy malejącej liczbie lekarzy, a tym samym coraz krótszym czasie badań, AI pomaga w diagnozowaniu u pacjentów wielu poważnych schorzeń, m.in. udarów, raka piersi, padaczki.

Z kolei na temat miesiąca wybraliśmy tekst Andrzeja Hołdysa – geografa z wykształcenia, a dziennikarza naukowego z zawodu – o polskich odkrywcach, którzy w XIX w. dotarli do wnętrza Afryki Subsaharyjskiej. To pasjonująca historia kilku naszych rodaków, których losy i pasja podróżnicza rzuciły na Czarny Ląd.

Mirosław Dworniczak, doktor fizykochemii organicznej, pisze o tym, w jaki sposób powstają dziury w ziemi. Tak jak w wielu innych przypadkach w epoce antropocenu – część z nich jest dziełem natury, a część to wynik działalności człowieka.

Zbawienny wpływ ptaków na ekosystemy relacjonuje w artykule „Skrzydlata inżynieria środowiskowa” dr hab. Marian Giertych, pracownik naukowy Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku i jednocześnie ornitolog pasjonat.

Ponadto wracamy do publikowania felietonów prof. Jerzego Bralczyka, który bierze na języki świętość relikwii. Z kolei prof. Andrzej Kajetan Wróblewski w cyklu „Uczeni w anegdocie” prezentuje Ottona von Guerickego, burmistrza Magdeburga w poł. XVII w., opętanego ideą okrycia próżni. Nasz trzeci felietonista Krzysztof Szymborski zabiera nas z kolei w wiek XXI, zbierając garść najnowszych badań, wskazujących, że zmiana stylu życia to najlepszy sposób na uniknięcie Covid-19.

W pozostałych obszernych tekstach wydania październikowego piórami cenionych naukowców i znanych dziennikarzy odpowiadamy wyczerpująco na takie m.in. pytania: czy istnieją śpiewające psy, po co kozy chodzą po drzewach, czy zachorowanie na jedne wirusy chroni przed innymi i dlaczego w XXI w. trwa handel relikwiami.

W numerze październikowym nie zabraknie też stałych rubryk. W „Sygnałach” publikujemy informacje z całego świata o najnowszych odkryciach naukowych i stanie badań w nauce i technice.

Nauczycieli i uczniów namawiamy szczególnie do zajrzenia do działu „Laboratorium”, gdzie opisujemy ciekawe doświadczenia chemiczne, fizyczne i biologiczne. Tym razem dr Paweł Jedynak, biochemik z Uniwersytetu Jagiellońskiego, proponuje cztery eksperymenty z zakresu biomimetyki (naśladowanie rozwiązań występujących w przyrodzie).

Miłośnicy fotografii na pewno powinni rzucić okiem na „Inne spojrzenie”. Justyna Jońca, doktor nauk chemicznych, opowiada o nietypowych właściwościach liści i ich zastosowaniach, namawiając przy tym do obserwacji tych przebarwiających się jesienią cudów natury.

Gorące tematy w październikowym numerze „Wiedzy i Życia”PolitykaGorące tematy w październikowym numerze „Wiedzy i Życia”

Wszystkich zainteresowanych astronomią i obserwacją nieba zapraszamy do działu „Głowa do góry”, gdzie prezentujemy mapkę z aktualnym położeniem gwiazd na niebie. Weronika Śliwa, stała autorka tego działu, a przy tym doktor astronomii i kierownik planetarium Niebo Kopernika w Centrum Nauki Kopernik, pisze o najnowszych doniesieniach dotyczących eksploracji Marsa.

Najnowsze wydanie „Wiedzy i Życia” liczy 80 stron. Do nabycia w kioskach i salonach prasowych od 30 września. A kto chce mieć pewność, że nie przegapi tego i kolejnych numerów naszego miesięcznika, tego zapraszamy do prenumeraty: sklep.polityka.pl/wiz

Ciekawej lektury!

Reklama
Reklama