„Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie” – Wisława Szymborska, „Poezje”
Wydarzenia 2020 r. z jednej strony obnażyły nasze liczne słabości, z drugiej zaś pokazały siłę wspólnotowości, podkreślając wagę działań artystycznych, w których, niczym w soczewce, odbijają się nasze pragnienia, lęki i oczekiwania. 2021 będzie połączeniem różnych doświadczeń; na wystawie finałowej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przyjrzą się sobie dwa różne światy: ten „sprzed” i ten „po”. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną obok siebie prace finalistów i finalistek dwóch edycji konkursu, 19. i 20. Edycji, które choć matematycznie sobie bliskie, wydają się dzisiaj kalendarzowo tak odległe.
Jubileusz to czas podsumowań, weryfikacji minionego czasu i refleksji. W ubiegłym roku świat stanął przed wyzwaniem dopasowania się do nowych ograniczeń. Jak będzie wyglądała nowa rzeczywistość? Z pewnością inaczej. Dużą jej część trzeba zaprojektować od nowa. Wielowymiarowość 20. edycji i czasu nowej rzeczywistości została zaznaczona przez zastosowanie abstrakcyjnej identyfikacji wizualnej, która z jednej strony jest dość subtelna, z drugiej niepokojąca. Pole do jej interpretacji organizatorzy Artystycznej Podróży Hestii pragną pozostawić odbiorcy.
Zgłoszenia do konkursu Artystyczna Podróż Hestii przyjmowane są od 11 stycznia do 23 marca przez internetowy panel zgłoszeniowy. Laureatów i laureatki poznamy 11 czerwca 2021 r.
Więcej informacji na stronie: www.artystycznapodrozhestii.pl/konkurs.