O Polityce

„A jeśli nie trzeba się uczyć” – nowa książka Tadeusza Sławka już niedługo w sprzedaży

materiały prasowe / materiały prasowe
Książka Tadeusza Sławka, znanego komparatysty, filozofa literatury, amerykanisty i tłumacza, „A jeśli nie trzeba się uczyć”, jest dyskusją z dotychczasowymi modelami uczenia siebie i innych, podejmowaną z perspektywy współczesnych kryzysów. Publikacja dostępna będzie w księgarniach jeszcze w tym roku!

Pandemia wywróciła do góry nogami nie tylko naszą codzienność, ale też edukację. Książka Tadeusza Sławka, znanego komparatysty, filozofa literatury, amerykanisty i tłumacza, A jeśli nie trzeba się uczyć, jest dyskusją z dotychczasowymi modelami uczenia siebie i innych, podejmowaną z perspektywy współczesnych kryzysów. Sięgając do klasyki myśli europejskiej, Sławek tworzy nowe vademecum edukacji na czasy zarazy z rozbudowanymi przykładami i na nowo sformułowanymi zasadami. Przygotowuje też poradnik edukacji, jak cały współczesny świat, wywróconej na drugą stronę, w którym uczy oduczania i odchodzenia od skostniałych wzorców dydaktyki. Śmiałość krytyki, czas na myślenie, kontakt z naturą, gościnność, życzliwość i ciekawość – to elementarne zasady nowej edukacji Tadeusza Sławka, do wprowadzenia od zaraz, w edukacji bezpośredniej i zdalnej. Część z nich zapada czytelnikowi w pamięć za pośrednictwem erudycyjnych esejów, inne są wyrażone wprost, niczym świeckie przykazania. Ten katechizm człowieka świeckiego, a w zasadzie zbiór luźnych i praktycznych porad, można czytać jak jedną, długą opowieść o historii uczenia się, podaną w dużym skrócie, ale też – jak emocjonalną i bardzo oddaną sprawie wypowiedź gorliwego praktyka demokracji i odpowiedzialności obywatelskiej. Ostatnia rada Tadeusza Sławka brzmi: „Popatrz na rządzących: oni się nie śmieją. Są śmiertelnie poważni. To wystarczający powód, byś ty się uśmiechał. Uśmiech to pierwszy przejaw krytycznej, obywatelskiej refleksji”.

Książka rozpoczyna nową serię Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego, w której pojawiać się będą ważne głosy na temat współczesnej polskiej edukacji we wszystkich jej wymiarach.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama