O Polityce

Klimat na zmiany. Nowy „Salon”

„Salon” „Salon” Polityka
Domy w symbiozie z naturą. Wynajmować czy kupować. Od sztuki do wzornictwa. Jak kolekcjonować design. Nowy numer „Salonu” już od 23 marca!

Własny dom – najważniejszy punkt odniesienia. Tyle piszemy o tym, jak go najlepiej zaprojektować i urządzić. Jak sprawić, by był ostoją. Latami gromadzimy rzeczy. Wartościowe obrazy i książki idą z nami przez życie jak najwierniejsi przyjaciele. A potem nagle trzeba zostawić to wszystko, spakować życie do jednej walizki, uciekać jak najdalej.

Na finiszu pracy nad wiosennym numerem nieustannie myślę o tych, którzy w okrutnych okolicznościach stracili swoje bezpieczne miejsce i bliskich. Wysyłamy do druku to wydanie niczym „pocztówkę z innego świata”. Wszystko wydawało się wracać na dobrze znane tory. Zamierzaliśmy właśnie wziąć głęboki oddech. Może zbudować dom z drewna nad jeziorem, może odmienić wygląd sypialni albo wybrać się na wystawę malarstwa Tamary Łempickiej. W konfrontacji z wojenną zawieruchą człowiek traci zachłanność wobec życia. Wielu cytuje Barańczaka: „Jeżeli porcelana, to wyłącznie taka, której nie żal pod butem tragarza lub gąsienicą czołgu...”.

Jak w obliczu wojny, toczącej się tuż obok, przywrócić światu poczucie ładu? Jak odzyskać dawną wiarę w dom? Może marzyliście czasem o życiu w drodze, pomiędzy, w poszukiwaniu. Ale z wyboru, dla ekscytacji wolnością i odkrywaniem świata. Nie da się jednak zamieszkać w ucieczce. Próbujemy odnaleźć inny sens – bez tego, co miało być na zawsze. Trwamy, a więc starajmy się przydać innym.

Małgorzata Tomczyk
Redaktor Prowadząca

.Polityka.

W nowym numerze „Salonu” między innymi:

Piękne domy silne naturą: letnisko nad fińskim jeziorem, dom-biblioteka z drewna z widokiem na Morze Karaibskie, rezydencja w zagrodzie.

Historia osobista: sceny domowe Agnieszki Suchory, z wykształcenia aktorki, z powołania projektantki wnętrz w stylu skandynawskim.

Projekt sypialnia: sprawdź, czy dobrze zadbałeś o warunki do odpoczynku.

Czarny charakter jest szary: o walce z betonozą i strategiach architektów na kryzys klimatyczny. Jak ocenić, czy budynek jest naprawdę ekologiczny. Przykłady z różnych stron świata.

Debata: mieszkania drożeją, kredyty również. Może zatem – zamiast kupować – lepiej wynajmować? Eksperci przedstawiają najem instytucjonalny.

Z miłości do idei: Alexander von Vegesack o fascynacji industrializacją wzornictwa i tworzeniu kolekcji, w której najważniejszą rolę odgrywają meble z giętego drewna.

Od sztuki do designu: jak Tamara Łempicka w epoce art déco budowała własną markę.

.Polityka.

„Salon. Klimat na zmiany” – 140 stron o architekturze, wzornictwie i stylu życia – w sprzedaży od 23 marca w cenie 16,99 zł. Pismo dostępne w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym sklep.polityka.pl, gdzie do kupienia jest także dziewięć poprzednich numerów. Dostęp do wersji elektronicznej magazynu jest możliwy w prenumeracie cyfrowej „Polityki”.

Czym jest „Salon”? Obszerne reportaże, publicystyka, felietony i wywiady – drążące sens projektowania, wyjaśniające motywacje i zamierzenia architektów, wizje artystów, opisujące historie i emocje związane z powstawaniem domu i budynków użyteczności publicznej – odróżniają „Salon” od pism o podobnej tematyce. Publikuje teksty autorów specjalizujących się od lat w tematyce architektury wnętrz, designu i sztuki, m.in. Piotra Sarzyńskiego z „Polityki”, Joanny Dobkowskiej-Kubackiej, Katarzyny Rzehak i Małgorzaty Tomczyk, która jest autorką koncepcji „Salonu” i redaktorką prowadzącą. Felietony zamieszczają tu m.in. Agata Tuszyńska i Grzegorz Piątek.

Zapraszamy także na nasz fanpage na Facebooku.

Reklama
Reklama