Środa powyborcza
Po raz pierwszy zorganizowaliśmy w studiu POLITYKI wieczór wyborczy, wykazując – jak się okazuje słusznie – ostrożny optymizm po publikacji wstępnych wyników exit poll. Dziękujemy, że 1 czerwca byli Państwo z nami. W najbliższym odcinku podkastu „Temat tygodnia” omówimy już oficjalne wyniki wyborów ze wszystkimi scenariuszami. Słyszymy się i widzimy w nowej politycznej rzeczywistości. Rozmowę poprowadzi – tu bez zmian – Karolina Lewicka. Premiera w środę 4 czerwca.
Nasłuchy z sądu
Na polityka.pl reporterka Violetta Krasnowska wraca do spraw, które wstrząsnęły przed laty opinią publiczną. Proces ojca podejrzanego o zabójstwo dwójki małych dzieci wlókł się bardzo długo, wreszcie zapadł wyrok: podwójne dożywocie. Sąd uznał, że Piotr P. nie rokuje poprawy. Jak pisze obecna na miejscu autorka POLITYKI: „Opis tego, co wyrządził swoim dzieciom, przytoczony przez sędzię w uzasadnieniu wyroku, spowodował, że wszyscy na sali jakby zapadli się w sobie”.
Diagnoza: ADHD
Jak sprawdzić, czy na pewno mamy ADHD? Według szacunków nawet milion dorosłych Polaków może żyć z tym zaburzeniem, często o tym nie wiedząc. Jak odróżnić ADHD od „zwykłego rozkojarzenia”, na jakie objawy się wyczulić i jak sobie poradzić – odpowiada i podpowiada w podkaście psychologicznym POLITYKI psychiatra, ekspert w tej dziedzinie Konrad Jurczakowski. W rozmowie badamy też m.in. związki między ADHD i depresją. I obalamy sporo krążących mitów.
Architekt CPK
Norman Foster skończył 90 lat. Nazywany Stevenem Spielbergiem architektury, zaprojektował wiele ikonicznych budynków rozsypanych po świecie, w tym wieżowce i stadiony. Wybór prac prezentujemy na polityka.pl, część z nich zapewne Państwo kojarzą. Polskie akcenty też tutaj są: studio Fostera stworzyło Varso Tower, najwyższy drapacz chmur w Warszawie i w całej Unii Europejskiej. Mało kto wie, że stoi też za projektem CPK, choć to na razie szkic na papierze.
Rower na ratunek
W podkaście „Rowery, nie bajki” Juliusz Ćwieluch gości pisarza Mikołaja Grynberga. To mądra rozmowa o życiu po zawale, doświadczeniu „prawie śmierci” i rehabilitacji na rowerze. Dziś Grynberg lepiej się czuje i nie ma zadyszki. „Rower dał mu normalne życie. Takie, w którym wejście na trzecie piętro to nie jest wyprawa wysokogórska z szerpami”, zapowiada Juliusz Ćwieluch, zachęcając do słuchania i do ruchu.