Książka "Inne Stany" Tomasza Zalewskiego
Polityka

Książka Tomasza Zalewskiego "Inne Stany. Czym różnią się od nas Amerykanie"

Amerykanie lubią powtarzać: We are the greatest – Jesteśmy najwięksi i najwspanialsi. To przekonanie jest fundamentem ich zbiorowej tożsamości i patriotyzmu. Książka Tomasza Zalewskiego jest próbą reportażowo-eseistycznego opisu, analizy i refleksji na temat najciekawszych przejawów amerykańskiej wyjątkowości. Autora interesują główne ideologiczne wątki „amerykańskiego credo”, specyficznie amerykańskie zjawiska społeczno-kulturowe, jak sentyment do samochodów i kult broni palnej, oraz te sfery życia – na przykład praktykowanie i przeżywanie religii, sport, seks – w których odrębność homo americanus zaznacza się najwyraźniej. Amerykańska wyjątkowość – indywidualizm, quasi-religijny charakter wiary w konstytucję i demokrację przy jednoczesnej nieufności do rządu, uwielbienie wolności, optymizm, otwartość na imigrantów – była zawsze źródłem siły USA i inspiracją dla wielu narodów. Czy pozostaje to dziś aktualne? Czy nie bywa przeszkodą do zmian?

Tomasz Zalewski, wieloletni korespondent PAP w Waszyngtonie, od 1997 r. pisze dla POLITYKI,  w USA mieszka od 24 lat. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1973-1982 pracował w tygodniku „Literatura”. W stanie wojennym niezweryfikowany na własne życzenie, pisał do niszowych tytułów, utrzymywał się też z nauki angielskiego i pracy ankietera. W 1985 r. otrzymał wraz z Małgorzatą Szejnert nagrodę Solidarności za książkę „Szczecin: Grudzień – Sierpień – Grudzień” o narodzinach robotniczej rewolty w Szczecinie w latach 1970-1981. W 1987 r. wyjechał do USA. Pracował w nowojorskim „Nowym Dzienniku”, a od 1992 r. dla PAP.

Książkę można kupić w kioskach i salonach prasowych w cenie promocyjnej 19,90 zł (cena łączna z POLITYKĄ). Cena okładkowa książki 24,90 zł.  
Książkę można zamówić w sklepie internetowym POLITYKI
www.skleppolityki.pl w cenie 24,90 zł (cena bez POLITYKI).
Książka liczy 240 stron, oprawa twarda, format 140 x 205.

Wydawca: Polityka Spółdzielnia Pracy.

Znajdź nas na: