O Polityce

Angelika Kuźniak

Angelika Kuźniak laueratką Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej

Tadeusz Późniak / Polityka
Nagroda za rozmowę z Hertą Müller pt. „Przećwiczyłam śmierć”.
materiały prasowe

Kolejną, szóstą już, laureatką Nagrody została Angelika Kuźniak, autorka rozmowy przeprowadzonej z pisarką Hertą Müller pt. „Przećwiczyłam śmierć”, a opublikowanej w „Dużym Formacie”, dodatku „Gazety Wyborczej” (wydanie z 18.06.2009 r.).

Fundatorami nagrody jest siedem redakcji, z którymi Barbara N. Łopieńska, wybitna dziennikarka (zmarła tragicznie w 2004 r.) współpracowała: „Gazety Wyborczej”, „Res Publiki Nowej”, „Pressa”, „Tygodnika Powszechnego”, „Twojego Stylu”, „Vivy!” oraz „Polityki”.
W poprzednich edycjach laureatami tej Nagrody byli Teresa Torańska, Anna Żebrowska, Katarzyna Bielas, Włodzimierz Kalicki oraz Dariusz Zaborek.

Kapituła Nagrody, do której wchodzą przedstawiciele redakcji, w tym roku oceniała 135 wywiadów prasowych 78 autorów. Spośród nich kapituła najpierw wyróżniła 13 autorów, w tym też laureatów z poprzednich lat (Katarzyna Bielas i Dariusz Zaborek), także – co odnotowujemy z satysfakcją – nasze koleżanki redakcyjne, Krystynę Lubelską za rozmowę z Kotem Przyborą i Grzegorzem Wasowskim oraz Edytę Gietkę za wywiad z Andrzejem Łapickim. Kapituła doceniła także cykl specjalistycznych wywiadów Romana Warszewskiego z czwórką laureatów Nagrody Nobla z medycyny i fizjologii za 2008 r. (zamieszczony na łamach miesięcznika „Żyj Długo”). Lista wyróżnionych poniżej (alfabetycznie):

Katarzyna Bielas za dwa wywiady: z Kamilem Sipowiczem " Napaleni na miłość" (DUŻY FORMAT, Gazeta Wyborcza) oraz za wywiad z Natalią Rolleczek „Liczę na czyściec” („Wysokie Obcasy”, „Gazeta Wyborcza”)
Małgorzata Domagalik za trzy wywiady z cyklu „Mistrz i Małgorzata”: z Leszkiem Balcerowiczem, Jerzym Połomskim oraz Januszem Morgensternem („Pani”)
Edyta Gietka za wywiad z Andrzejem Łapickim „Eksperymentuję” (POLITYKA)
Hanna Halek za wywiad z Maćkiem Maleńczukiem „Ja się z kłamstwem źle czuję" („Gala”)
Jacek Hugo-Bader za wywiad z Lubow Passar „Szamanka od pijaków” („Wysokie Obcasy”, „Gazeta Wyborcza”)
Angelika Kuźniak za wywiad z Hertą Muller „Przećwiczyłam śmierć” („Duży Format”, „Gazeta Wyborcza”)
Krystyna Lubelska za wywiad z Kotem Przyborą i Grzegorzem Wasowskim „Synowie Starszych Panów” (POLITYKA)
Anna Mateja za wywiad z prof. Henrykiem Markiewiczem „Mało ze świata rozumiem” („TYGODNIK POWSZECHNY”)
Rafał Pankowski za wywiad z Pawłem Bolkiem „Myślałem wtedy: dawniej Polacy walczyli w zbrojach, dzisiaj walczą w glanach” („Nigdy Więcej”)
Krystyna Pytlakowska za wywiad z Janiną Paradowską "Życie składa się też ze śmierci" („VIVA!”)
Anna Stefopulos za wywiad z Anną Polony „Jak panią palnę” („Twój Styl”)
Katarzyna Surmiak-Domańska za wywiad z Halszką Opfer „Mamo, odkryj kołdrę” („Wysokie Obcasy”, „Gazeta Wyborcza”)
Dariusz Zaborek za wywiad z Katarzyną Lengren „Córka ojca Filutka” („Wysokie Obcasy”, „Gazeta Wyborcza”)

Doceniony został również:

– cykl specjalistycznych wywiadów Romana Warszewskiego z czwórką laureatów Nagrody Nobla z medycyny i fizjologii za rok 2008 (miesięcznik ŻYJ DŁUGO).

Po podliczeniu głosów do ścisłego finału, poza Angeliką Kuźniak, weszli także: Katarzyna Bielas, Małgorzata Domagalik, Jacek Hugo-Bader oraz Krystyna Pytlakowska.

Zwycięzczyni Angelika Kuźniak ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Europejskim we Frankfurcie nad Odrą, od 2000 r. współpracuje z „Gazetą Wyborczą”. Była trzykrotnie honorowana nagrodą Grand Press, jest współautorką dwóch reportaży, zamieszczonych w nominowanym do literackiej Nagrody NIKE 2008 tomie Włodzimierza Nowaka „Obwód głowy”. W 2009 r. wydała reporterską opowieść o Marlenie Dietrich „Marlene”. obecnie podróżuje po Polsce w taborze z Papuszą, zbierając materiały do swojej następnej książki.

Podczas spotkania kończącego szóstą edycję Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej, Mariusz Szczygieł, zastępca szefa "Dużego Formatu", przedstawiając sylwetkę i dorobek laureatki, powiedział między innymi: „Na pytanie o profesjonalne tajniki Angelika Kuźniak mówi, że jest bardzo mało pytań, których wstydzi się zadać. To bardzo cenna cecha, bo patrząc na wiele wywiadów w prasie polskiej, mamy wrażenie, że ich autorzy wstydzą się zadać jakiekolwiek pytanie”.

"Rozmowa z Hertą Müller trwała dwie godziny. Jak mówi Angelika Kuźniak, były to dwie godziny bez oddechu. Po skończeniu rozmowy dziennikarka natychmiast zachorowała. Odeszła od Herty Muller (...) z pełnymi objawami zatrucia organizmu. Początkowo namawiała Hertę Müller na dwa spotkania, ale pisarka odparła, że nie spotka się drugi raz. Po wywiadzie autorka była jej za to niezmiernie wdzięczna."

Przeczytaj nagrodzony wywiad >>

Laureatce i wyróżnionym gratulujemy!

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną