7. festiwal PLANETE DOC REVIEW
7. edycja PLANETE DOC REVIEW odbędzie się w dniach 7-16 maja 2010 w Warszawie, a w dniach 7-9 maja w 20 kinach w Polsce. W 2009 roku festiwal zdobył prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. W zeszłym roku w warszawskiej Kinotece imprezę odwiedziło ponad 25 000 widzów, co plasuje festiwal na 3. miejscu pod względem popularności wśród europejskich festiwali filmów dokumentalnych.

Tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. O NAGRODĘ MILLENNIUM i 8000 euro zawalczą starannie wyselekcjonowane najlepsze pełnometrażowe filmy dokumentalne wyprodukowane w ostatnim roku na świecie, w tym nowości z festiwali Berlinale i Sundance: m. in. film Erika Gandiniego „Wideokracja” (premiera na MFF w Wenecji, nagroda na MFF Toronto i MFF Sheffield), „Idioci w Korei” w reż. Madsa Bruggera (World Cinema Award Sundance 2010), „Ostatni pociąg” w reż. Lixin Fana (Grand Prix IDFA Amsterdam 2009) oraz film otwierający tegoroczny festiwal „Zatoka delfinów” w reż. Louie Psihoyos (zdobywca Oscara 2010 w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”).

Wielkim wydarzeniem będzie wizyta słynnego niemieckiego reżysera Wernera Herzoga, który odwiedzi festiwal w dniach 7-9 maja. W programie jego wizyty znajdą się: konferencja prasowa w siedzibie PAP, spotkania z publicznością po pokazach filmów w Kinotece, wykład mistrzowski (masterclass) dla filmowców oraz podpisywanie w Empiku Juniorze ukazującego się w nowej serii DVD Planete Doc Review boxu „Świat według Wernera Herzoga” zawierającego 15 filmów dokumentalnych reżysera. Więcej informacji na stronie www.againstgravity.pl.

Inne gwiazdy tegorocznej edycji PLANETE DOC REVIEW to: Nicolas Philibert (uhonorowany w 2002 roku Europejską Nagrodą Filmową za film „Być i mieć”, którego nowy film „Nénette” okazał się rewelacją na tegorocznym Berlinale), Alan Berliner (jeden z najwybitniejszych amerykańskich reżyserów filmów dokumentalnych), Martin Strange (duński laureat Oscara) oraz Jonathan Caouette (reżyser znanego w Polsce filmu „Tarnation”, który pokaże na 7. PLANETE DOC REVIEW swój nowy film „All tomorrow's parties”).

Na program filmowy festiwalu PLANETE DOC złoży się ponad sto filmów, ułożonych w następujących sekcjach tematycznych: Nauki polityczne, Fetysze i kultura, Historie intymne, Future Doc-shock, Bohaterowie są wśród nas, Bliski Wschód, Konflikt i Ty, Klimat na zmiany, Doc Alliance, Promised city, China reloaded oraz Muza i wena. Odbędą się również retrospektywy twórczości Alana Berlinera, Nicolasa Philiberta oraz pokazy filmów Wernera Herzoga

PLANETE DOC REVIEW to festiwal, który wyznacza w Polsce modę na najwybitniejsze światowe kino dokumentalne. Swoje polskie premiery miały tu takie filmy jak: „Królik po berlińsku” (polski kandydat do Oscara), „Przeznaczone do burdelu”, „Spotkania na krańcach świata”, „Śmierć człowieka pracy” czy artystyczne filmy Matthew Barney’a.

Pełny program tegorocznej edycji dostępny będzie od 5 kwietnia na stronie: www.docreview.pl.

Przedsprzedaż biletów rusza 3 maja w warszawskiej Kinotece.

Tygodnik „Polityka” jest patronatem medialnym Festiwalu Planete Doc Review.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj