Patronaty

„Wichry Kołymy”

W kinach możemy już oglądać dramat Marleeny Gorris „Wichry Kołymy”. W roli głównej Emily Watson w dramatycznej roli najgłośniejszej rosyjskiej dysydentki, Eugenii Ginzburg, która na podstawie fałszywych zeznań zostaje uwięziona i po miesiącach tortur skazana na 10 lat zsyłki do okrutnych łagrów Kołymy. Tam odnajduje miłość swojego życia i siłę, aby przetrwać najgorsze.

„Wichry Kołymy” nie tylko ukazują dramat więźniów radzieckich łagrów, ale także - a może przede wszystkim - opowiadają o kobietach, o ich walce o prawo do szczęścia i miłości mimo przeciwności losu. Ta tematyka pojawiała się już wcześniej w twórczości Marleen Gorris, która ma na swoim koncie takie znane produkcje, jak m.in. „Carolina” (z Julią Stiles i Shirley MacLaine), „Pani Dalloway” czy „Barry” (z Rachel Weisz), jest też autorką scenariusza do nagrodzonego Oscarem „Antonias's line”. I to właśnie ta walka o zachowanie godności kobiety w nieludzkich warunkach była tym, co szczególnie spodobało się w tej historii odtwórczyni głównej roli, Emily Watson, która swoją międzynarodową karierę rozpoczęła równie tragiczną rolą Bess w „Przełamując Fale” Larsa von Triera.

„Wichry Kołymy” nie tylko ukazują dramat więźniów radzieckich łagrów, ale także - a może przede wszystkim - opowiadają o kobietach, o ich walce o prawo do szczęścia i miłości mimo przeciwności losu.

Obok Emily Watson w filmie wystąpiło wielu znanych polskich aktorów, m.in. Agata Buzek, Maria Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Globisz, Łukasz Garlicki. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak, scenariusz we współpracy z Marleen Gorris i Nancy Larson napisał Wojciech Gajewicz, zaś muzykę Włodek Pawlik. 30 z 45 dni zdjęciowych odbyło się w Polsce, zdjęcia kręcono m.in. na poligonie w Kazuniu, w Warszawie i Radziejowicach. Film pokazywany jest na najważniejszych festiwalach filmowych na całym świecie.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama