Patronaty

Jenny Holzer w Poznaniu

Polityka
W Poznaniu, w ramach wystawy w Art Stations, Holzer pokaże projekcje wierszy Wisławy Szymborskiej na elewacjach Starego Browaru i Ratusza. Artystka po raz pierwszy dokona projekcji poezji Noblistki w języku oryginału, czyli w języku polskim.

O polskiej laureatce Nagrody Nobla Holzer powiedziała: „Szymborska pisze o wielu sprawach, które są dla mnie interesujące. Napisała wiersz o torturach, inny o uchodźcach. Jest też jeden o terroryście. O tych kwestiach myślą obecnie ludzie. Pisze o pisaniu. Pisze o poczuciu winy. Jest też wiersz o rozstaniu, który podoba mi się na końcu (filmu) dlatego, że przedstawia je jako łagodne uwolnienie. Szymborskiej udaje się wyrazić wszystko to, co najważniejsze i sądzę, że dobrze jest to właśnie oferować innym. Tutaj to, co najistotniejsze, opisane przez znamienitą poetkę, przepływa wokół nas i w nas samych.“

Najnowsze prace Holzer, w tym także obecna wystawa w Art Stations, skupiają się na wojnach toczących się na Bliskim Wschodzie po wydarzeniach z 11 września 2001 r. Chcąc dowiedzieć się więcej o wczesnych, i stąd czasami ignorowanych, historiach wykorzystywania więźniów i stosowania tortur, Holzer zaczęła badać dokumenty rządowe odtajnione przez takie amerykańskie organizacje pozarządowe jak Narodowe Archiwum Bezpieczeństwa (NSA) czy Amerykańską Unię Swobód Obywatelskich (ACLU). Po włączeniu pewnej ilości tych dokumentów do swoich projekcji świetlnych, artystka zdecydowała się przetworzyć dokumenty w technice sitodruku na obrazy malarskie. Z jednej strony jesteśmy poprzez te dokumenty świadkami debaty na temat praktyk przesłuchań, zadawania tortur i prowadzenia wojny, z drugiej strony, jako że wiele z nich zostało poddanych daleko idącej cenzurze, czy redakcji, nie widać na nich wiele poza zaczernionymi miejscami i liniami. Tworząc pewien rodzaj malarstwa historycznego kontynuującego model z cyklu Death and Disaster Andy’ego Warhola, Holzer poszukiwała takiego medium, na który ludzie patrzą i, który mógłby przetrwać, co jest szczególnie ważne wtedy, gdy treść tych obrazów często traktowano lekceważąco. Podobnie jak w swych pierwszych pracach, Holzer usiłuje przekazywać informacje, które pokażą widzom, w jaki sposób konstruuje się i przedstawia historię i władzę.

Wystawa: 8.04 – 31.08.2011 galeria Art Stations, Stary Browar, Poznań

Wernisaż: 08.04.2011, piątek, godz. 20.00 (po wernisażu odbędzie się projekcja)

Projekcje wierszy Wisławy Szymborskiej:

08.04.2011, godz. 21:00-23:00 - elewacja Starego Browaru (od strony Parku J.H. Dąbrowskiego)

09.04.2011, godz. 21:00-23:00 - fasada Ratusza, Stary Rynek

Wydarzenia towarzyszące

Pokazy filmów:

6.04.2011, godz. 18:00, Studio Słodownia +3 Chwilami życie bywa znośne, dokument o Wisławie Szymborskiej w reżyserii Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, produkcja TVN, 2009

7.04.2011, godz. 18:00, Studio Słodownia +3 Jenny Holzer, reż. Claudia Müller, produkcja Phlox Films Claudia Müller, 2010

Otwarte spotkanie z Jenny Holzer

09.04.201, godz. 17:00, Studio Słodownia +3

moderator: Magdalena Moskalewicz, red. nacz. magazynu o sztuce „Arteon”

Katalog

W maju 2011 r. zostanie wydana publikacja zawierająca dokumentację projekcji Jenny Holzer w Poznaniu. W publikacji znajdzie się tekst autorstwa Clare Cavanagh (specjalistka i tłumaczka w zakresie współczesnej poezji polskiej, w tym przekładu wierszy Wisławy Szymborskiej na język angielski) i tekst Davida Breslina, asystenta Jenny Holzer.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną