Patronaty

Karpacka Troja – Skansen Archeologiczny w Trzcinicy

W dniach 24-26 czerwca 2011 r. nastąpi otwarcie Karpackiej Troi – Skansenu Archeologicznego położonego w Trzcinicy, który od dawna wzbudza zainteresowanie turystów w całej Polsce. Program imprezy gwarantuje, że turyści, którzy w tych dniach odwiedzą skansen spędzą w nim niezapomniane chwile.

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja powstał w miejscu, które dostarczyło dotychczas ponad 160 tys. zabytków z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza i od dawna uważane jest za archeologiczny fenomen. Jest przy tym pierwszym w Polsce obiektem muzealnym, w którym połączono walory tradycyjnego skansenu archeologicznego oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Owo połączenie, zgodnie z tym co głosi misja Skansenu, sprawić ma, że milcząca za szkłem gablot archeologia ożyje i przemówi do turystów zrozumiałym językiem.

Program 3-dniowej imprezy inaugurującej działalność placówki koncentrował się będzie na dwóch głównych wydarzeniach. Pierwszym z nich będzie niezwykłe widowisko plenerowe pt. „Karpacka Troja – Dwa Oblicza”, które odbędzie się 24 czerwca 2011 r., stanowiące nie tylko wstęp do działalności obiektu, ale także do pierwszej edycji festiwalu archeologicznego noszącego nazwę Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza, który rozpocznie się w sobotę 25 czerwca i potrwa 2 dni.

Ok. 60 minutowy spektakl opowiadał będzie dzieje Karpackiej Troi od momentu powstania na wzgórzu w Trzcinicy pierwszej osady obronnej, co miało miejsce 4100 lat temu, aż po upadek grodu słowiańskiego ok. 1030 r. n.e. Połączy on scenerię górującego nad doliną majdanu grodziska i znajdujących się u jego stóp zrekonstruowanych wiosek z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza, z inscenizacjami odgrywanymi przez aktorów ubranych w stroje i wyposażonych w rekwizyty charakterystyczne dla danej epoki. Odbiór prezentowanego tematu ma natomiast ułatwić nowoczesna forma spektaklu, na którą złożą się projekcje filmowe, efekty świetlne, pirotechniczne i dźwiękowe. widowisko będzie wyjątkowym wydarzeniem dla archeologii i muzealnictwa polskiego. Dotychczas nikt bowiem nie prezentował tematu najdawniejszych dziejów ziem polskich w sposób, który pozwoliłby widzom niemal zobaczyć przeszłość na własne oczy i poczuć ją na własnej skórze.

Następnego dnia po widowisku rozpocznie się 1. Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza – Trzcinica 2011. Impreza ta będzie jedną z największych imprez archeologicznych w Polsce, a jej kolejne odsłony odbywać się będą co rok. W programie festiwalu znajdą się m.in. pokazy dawnego rzemiosła, turnieje bojowe i łucznicze, występy taneczne i teatralne oraz koncerty muzyki dawnej, wśród których na szczególną uwagę zasługuje ok. 1,5 godzinny występ projektu zatytułowanego „Słowiański Mit o Stworzeniu Świata” stanowiącego połączenie spektaklu i muzyki autorstwa zespołu Percival i Radbora, który odbędzie się w sobotę wieczorem i dostarczyć ma odpowiedzi na pytanie o źródła kultury ludów słowiańskich. Z pewnością wielką atrakcją będzie także obóz wojów wczesnośredniowiecznych, który na dwa dni rozbije się na terenie Karpackiej Troi i pozwoli turystom nie tylko na podglądanie, ale przede wszystkim na czynne uczestnictwo w swoim życiu. W pierwszej edycji imprezy udział weźmie ponad 200 odtwórców z całej Polski, prezentujących różne aspekty kultury materialnej i duchowej naszych przodków, co sprawia, że w długi czerwcowy weekend Karpacka Troja stanie się archeologicznym centrum nie tylko Podkarpacia, ale całej Polski.

Wszelkie informacje na temat imprezy otwarcia, a w szczególności program imprezy, informacje organizacyjne oraz regulamin można znaleźć na specjalnej stronie poświęconej otwarciu Karpackiej Troi znajdującej się pod adresem www.karpackatroja.pl/festiwal, a także na oficjalnym facebookowym profilu Skansenu pod adresem: www.facebook.com/carpathiantroy.   

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama