34 Warszawskie Spotkania Teatralne
Od 4 do 14 kwietnia w Warszawie będzie można oglądać wybór najciekawszych polskich spektakli teatralnych 2013 roku.
Polityka

W tym roku festiwal będzie podzielony na trzy części: Duże Spotkania Teatralne, Małe Spotkania Teatralne i liczne imprezy towarzyszące. W głównych nurtach festiwalu publiczność zobaczy 14 przedstawień.

Głośne spektakle Jana Klaty, Mai Kleczewskiej i duetu Janiczak-Rubin. Żywo dyskutowane „Wesele” Marcina Libera z Teatru Polskiego w Bydgoszczy czy „Kronos” Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Ponadto refleksyjne i mroczne „Czarownice z Salem” Adama Nalepy z Wybrzeża, „Lód” Dukaja w interpretacji twórcy lubelskiego Provisorium Janusza Opryńskiego oraz „Antyhona” na podstawie dramatu Sofoklesa przeniesiona przez Agnieszkę Korytkowską-Mazur w polską rzeczywistość lat 40. ubiegłego wieku to spektakle w głównym nurcie tegorocznych 34. Warszawskich Spotkań Teatralnych. Obok przedstawień dla dorosłych, podobnie jak w ostatnich latach, w programie festiwalu znalazły się także spektakle dla dzieci, a wśród nich „Bajki samograjki” Jana Brzechwy w reżyserii Anny Augustynowicz zrealizowane w szczecińskiej Pleciudze, „Brzydkie kaczątko” na motywach baśni Hansa Christiana w interpretacji Romualda Wiczy-Pokojskiego. Teatr „Maska” w Rzeszowie przywiezie zaś na festiwal jedną z najpiękniejszych baśni braci Grimm „Historię Śnieżki”, a Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach „Jasno/Ciemno”, czyli spektakl skierowany do najmłodszych widzów. Wrocławski Teatr Lalek pokaże „Węża” Marty Guśniowskiej, za realizację którego jest odpowiedzialny Marek Zákostelecký, a Teatr Baj Pomorski „Dziób w dziób” Maliny Prześlugi w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego.

W programie 34. edycji WST znalazły się także liczne imprezy towarzyszące, m.in. wystawa plakatów firmujących dotychczasowe edycje Warszawskich Spotkań Teatralnych, warsztaty, koncert kolektywu dj-skiego Niewinni Czarodzieje, kiermasz książek, koncert „Jerzy Trela. Monologi” w Kościele Pokamedulskim, spektakl Teatru Robotycznego zrealizowanego przez Centrum Nauki Kopernik oraz przegląd najważniejszych przedstawień grupy teatralnej Malabar Hotel.

Kuratorem „dorosłej” edycji jest Zdzisław Pietrasik, publicysta, krytyk, dziennikarz, wieloletni szef Kultury w „Polityce”. Selekcją przedstawień dla dzieci zajął się Marek Waszkiel, lalkarz, pedagog i znawca teatru dla najmłodszych.

34. edycję otworzy zaś premiera spektaklu „Noc żywych Żydów” Igora Ostachowicza w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj