Patronaty

(A)pollonia Krzysztofa Warlikowskiego wkrótce na deskach teatru

16 maja w Centrum Kultury w dawnej Fabryce Wódek Koneser na warszawskiej Pradze, jedna z najważniejszych premier teatralnych tego sezonu.

Krzysztof Warlikowski powraca spektaklem opartym na podstawie tekstów Ajschylosa, Johna Maxwella Coetzeego, Eurypidesa, Hanny Krall, Jonathana Littella i innych

Ifigenia, Alkestis, Apolonia - trzy ofiary z ludzkiego życia, ofiary losu, przeznaczenia, wojen, ofiary przymusowe i dobrowolne. Składane w czasach mitycznych, kiedy bogowie mieszali się jeszcze do ludzkich spraw i w XX wieku, kiedy było już za późno na jakiekolwiek boskie interwencje, a los ofiar utracił literacki charakter tragedii i stał się tematem dotkliwego reportażu. Warlikowski w "(A)polonii" podejmuje temat ofiarowania w kontekście odpowiedzialności, która w świecie tragedii zironizowanej i zdemistyfikowanej jest wyłącznie sprawą międzyludzką. Jego adaptacja przygotowana w oparciu o teksty Ajschylosa, Eurypidesa, Hanny Krall, J. M. Coetzeego i wielu innych jest niesamowitą wędrówką przez wielką rzeźnie, jaką są losy ludzkości. W tej śmiertelnej defiladzie biorą udział nie tylko ludzie, ale także bogowie i herosi, ofiary i kaci, aktorzy i widzowie. Warlikowski burzy niezłomne przekonania na temat ofiarowania. Czy te strzeliste akty nie powinny budzić wątpliwości? Co, jeśli jedno ofiarowanie pociąga za sobą inne ofiary? Czy ten pochód w ogóle można zatrzymać? 

W spektaklu występują: Andrzej CHYRA, Magdalena CIELECKA, Ewa DAŁKOWSKA, Małgorzata HAJEWSKA-KRZYSZTOFIK / Danuta STENKA, Wojciech KALARUS, Marek KALITA, Zygmunt MALANOWICZ, Adam NAWOJCZYK, Maja OSTASZEWSKA / Jolanta FRASZYŃSKA / Maria MACHADO, Magdalena POPŁAWSKA, Jacek PONIEDZIAŁEK, Anna RADWAN-GANCARCZYK / Monika NIEMCZYK, Maciej STUHR, Tomasz TYNDYK.

Spektakl został zrealizowany we współpracy z 5 teatrami w Polsce i Europie oraz 2 międzynarodowymi festiwalami, najważniejszymi prezentacjami teatru w Europie: Starym Teatrem z Krakowa, Festival d'Avignon, Theatre National de Chaillot w Paryżu, Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, Theatre de la Place w Liege, Comedie de Geneve-Centre Dramatique w Genewie i Wiener Festwochen.

 Tygodnik „POLITYKA" jest patronem medialnym spektaklu.
 

  

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną