Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 68

Kina wróciły. A czy my wróciliśmy do kin?

Czy kolejne otwarcie kin będzie definitywne? Zobaczymy. Na pewno przyniosło wiele odkryć – m.in. takie, że najbardziej na kina czekały dzieci.

Kina studyjne podniosły się frekwencyjnie szybciej, multipleksy startują powoli. To część wielkiego przemysłu spędzania wolnego czasu poza domem. Żaden jego fragment otwarty pojedynczo nie ruszy całej branży. Co możemy powiedzieć o preferencjach widzów po pierwszych dwóch tygodniach od otwarcia kin w naszym kraju? Czy eksperyment z uruchomieniem multipleksów zakończył się sukcesem i czy rząd nie popełnił błędu, wprowadzając limit 50-procentowej liczby miejsc na widowni? Jak bardzo zakaz konsumpcji w salach podcina skrzydła biznesowi? Dlaczego wielkie sieci kin działające w Polsce nie obawiają się konkurencji platform streamingowych i na jaki repertuar stawiają kina studyjne?

O tym wszystkim Janusz Wróblewski rozmawia w kolejnym podkaście kulturalnym „Polityki” z Marleną Gabryszewską, prezeską Stowarzyszenia Kin Studyjnych, i Tomaszem Jagiełłą, szefem sieci Helios, członkiem zarządu Agory.

Pusta sala kinowa. Maj 2021 r.Władysław Czulak/Agencja GazetaPusta sala kinowa. Maj 2021 r.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama