Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 89

Zdolni, wszechstronni i zaangażowani. Młodzi polscy twórcy

Od wskrzeszonego Adama Mickiewicza po świat z papieru. I od sztuk wizualnych w filmie po muzykę popularną w teatrze. Oto nasze tegoroczne nominacje do Paszportów POLITYKI.

21 nominowanych? No, niezupełnie. Bardziej 41. To nie jakieś cudowne rozmnożenie liczby kategorii. Po prostu w jednej z nich mamy duet (teatralny: Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima), w innej trio (twórcy z Anshar Studios), a w kategorii Sztuki wizualne mamy aż osiemnastkę członków zaangażowanego kolektywu Archiwum Protestów Publicznych. Zaskakują nas też różne transfery między dziedzinami: Dominik Strycharski jest pierwszym w historii artystą nominowanym w kategorii teatralnej za muzykę. Łukasz Ronduda jest pierwszym kuratorem wystaw nominowanym za reżyserię filmu. Dziedziny wzajemnie się wspierają, ale też inspirują: ekranizacja kolejnej książki Doroty Masłowskiej pojawia się jako nominacja filmowa, ekranizacja cyklu powieści Marcina Przybyłka nominowana została w Kulturze cyfrowej. Literaccy nominowani balansują na granicy poezji i prozy. Wszyscy kandydaci z kategorii Muzyka popularna interesują się teatrem: każde z nich ma doświadczenia z aktorstwem, pisaniem dla teatru lub przynajmniej piosenką aktorską.

O nominowanych ze swoich dziedzin opowiadają w tym specjalnym wydaniu „Kultury na weekend” dziennikarze „Polityki” zajmujący się poszczególnymi kategoriami: Janusz Wróblewski, Aneta Kyzioł, Justyna Sobolewska, Piotr Sarzyński, Dorota Szwarcman, Bartek Chaciński i Olaf Szewczyk. A partnerem podkastu jest Sebastian Kulczyk, Główny Partner Paszportów POLITYKI i fundator nagrody Kultura Zdalna. Zwycięzców ogłosimy 18 stycznia.

41 nominowanych do Paszportów POLITYKI 2021Polityka41 nominowanych do Paszportów POLITYKI 2021

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama