Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 90

Nie tylko dla pisarzy. Rezydencja literacka, czyli co?

W samym sercu Krakowa mocno tętni życie kulturalne. Rezydencje literackie, tak modne na Zachodzie, coraz prężniej rozwijają się w Polsce, dając okazję do pracy w odosobnieniu, ale i do twórczej wymiany.

Wnętrza jednej z najstarszych murowanych kamienic w Krakowie mogą onieśmielić, a sprzyjają twórczości. Różnej: pisarskiej, przekładowej, dziennikarskiej. W specjalnie urządzonym mieszkaniu w Pałacu Potockich odbywali swoje literackie rezydencje m.in. laureaci i laureatki Paszportów POLITYKI, a zwycięzca lub zwyciężczyni tegorocznej edycji też wkrótce z niego skorzysta. Ale to nie tylko miejsce odosobnienia, lecz także przestrzeń kulturalnej wymiany i spotkań z publicznością. Czym jest rezydencja literacka, czemu i komu służy, w jaki sposób można w niej uczestniczyć – opowiadają Elżbieta Foltyniak i Urszula Chwalba z sieci Kraków Miasto Literatury UNESCO. Pyta Aleksandra Żelazińska.

Partnerzy podkastu: Kraków Miasto Literatury UNESCO, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Pałac Potockich

Mieszkanie rezydencjalne w Pałacu Potockich w KrakowieJoanna Gałuszka/mat. pr.Mieszkanie rezydencjalne w Pałacu Potockich w Krakowie

Reklama
Reklama