Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 91

Jaki był ten rok w kulturze? Opowiadamy w jedną godzinę

W godzinę prezentujemy słuchaczom podkastową powtórkę z całego 2021 r. w kulturze polskiej i światowej – o każdej dziedzinie opowiadają dziennikarze działu kultury „Polityki”.

Kino coraz mocniej szło w strumieniową dystrybucję i odkrywało – na wielkich festiwalach – twórczość kobiet reżyserek. W serialach, przy umiarkowanej formie światowych showrunnerów, przyszło nam w końcu docenić polskich twórców. I dać się kilka razy zaskoczyć. W sztukach wizualnych minister kultury wrzucał granaty decyzjami personalnymi, artyści odpowiadali pracami bardzo zaangażowanymi społecznie i politycznie. W teatrze widać było biedniejące samorządy, długi cień covidu widać było w całej dziedzinie, trwała niepewność polityczno-społeczna – i dyskusje o sposobie patrzenia na aktorów i kształcenie w akademiach teatralnych. W muzyce poważnej, powoli wracającej do normalności, gorąco komentowano przede wszystkim wyniki Konkursu Chopinowskiego. W muzyce popularnej bywało zaskakująco gorąco i bardzo różnorodnie, choć i tu odczuwaliśmy brak jasnych wytycznych związanych ze szczepieniami i paszportami covidowymi. W literaturze odkrywaliśmy na nowo kanon queerowy, pojawiło się sporo obiecujących debiutów. A w komiksie nie było tak jednoznacznie wesoło, a na pewno nie było banalnie.

Opowiadają (w kolejności pojawiania się na fonii): Janusz Wróblewski, Jakub Demiańczuk, Aneta Kyzioł, Piotr Sarzyński, Dorota Szwarcman, Justyna Sobolewska, Mirosław Pęczak i Bartek Chaciński, który wszystko nagrał, przygotował i przedstawił. Wszystkiego dobrego od działu kultury „Polityki”!

Ogłoszenie wyników XVIII Konkursu ChopinowskiegoAndrzej Iwańczuk/EAST NEWSOgłoszenie wyników XVIII Konkursu Chopinowskiego

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama