Polityka o historii

Polityka o historii. Odc. 21

Ikony buntu. Lech Wałęsa – uparty i konsekwentny

Nowy „Pomocnik Historyczny” o przywódcy „Solidarności”. Marcin Zaremba rozmawia z dr Anną Machcewicz o Lechu Wałęsie w latach 70., jego odwadze, zwolnieniach z pracy i słynnym „skoku przez płot”.

Lech Wałęsa był uparty i konsekwentny. Podczas strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. udowodnił, że ma cechy przywódcze, że ma charyzmę. 20 września ukazało się nowe wydanie Pomocnika Historycznego z serii „Biografie”: „Lech Wałęsa i liderzy przełomu ’89”.

Jedni byli liderami z powołania, inni z przypadku. Jedni trwali na pierwszej linii latami, inni pojawili się i po odegraniu swojej roli znikli jak meteory. Po latach różnie są oceniani. O niektórych zapomniano, z innymi – jak z Lechem Wałęsą – nie przestają walczyć ich przeciwnicy polityczni.

Zapraszamy do przypomnienia sobie postaci, które dały twarz wiośnie ludów w Europie Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Lecha Wałęsy, kończącego w tym roku 80 lat.

Partnerami Pomocnika Historycznego „Lech Wałęsa i liderzy przełomu ’89” są Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie oraz Miasto Gdańsk. Numer ukazał się w dobrych punktach sprzedaży prasy. Liczy 108 stron, cena: 24,99 zł. Można go kupić także na sklep.polityka.pl.

.Polityka.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama