Pomocnik Historyczny

Technika i nauka

Przykład uprzęży szorowej, która przekształciła się w uprząż z chomątem. Detal z armii terakotowej, III w. p.n.e. Przykład uprzęży szorowej, która przekształciła się w uprząż z chomątem. Detal z armii terakotowej, III w. p.n.e. Mel Longhurst/akg-images / EAST NEWS
By opisać rozwój nauki i techniki w nad wyraz długiej historii Chińczyków, sięgnęliśmy po klucz: w czym byli pierwsi i co do naszego kręgu cywilizacyjnego przywędrowało z Państwa Środka?
Chiński oracz, fragment ilustracji na lace z XVIII w.Bildarchiv Monheim/akg-images/EAST NEWS Chiński oracz, fragment ilustracji na lace z XVIII w.

DŁUGA LISTA. Proch, papier, kompas – zazwyczaj te trzy wynalazki wymienia się jako główne osiągnięcia Chińczyków, które przeniknęły na Zachód i wpłynęły na jego rozwój. Jest to jednakże zaledwie wierzchołek góry lodowej i nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromna liczba rzeczy, z którymi stykamy się na co dzień, ma swoje korzenie w Chinach – jak choćby pas napędowy, pompa łańcuchowa lub szczepienia. Poniższe zestawienie przedstawia najciekawsze i najbardziej interesujące z chińskich wynalazków.

Pomocnik Historyczny „Historia Chińczyków” (100055) z dnia 05.09.2012; WYNALAZKI ZE WSCHODU ; s. 74
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >