Pomocnik Historyczny

Na zesłaniu i emigracji. Kara Sybiru

„Niedziela w kopalni”, obraz Jacka Malczewskiego. „Niedziela w kopalni”, obraz Jacka Malczewskiego. Muzeum Niepodległości w Warszawie
Zsyłka, Sybir, katorga – te złowrogie słowa stały się rzeczywistością dla kilkudziesięciu tysięcy Polaków. I nie tylko dla czynnych uczestników powstania.
„Zakuwanie zesłanców w kajdany”, obraz nieznanego autora.Muzeum Niepodległości w Warszawie „Zakuwanie zesłanców w kajdany”, obraz nieznanego autora.

KRAJOBRAZ PO BITWIE. Skokiem w przepaść nazwał Jerzy Jedlicki kolejny zryw Polaków do walki o Polskę. Powstanie wybuchło nie w porę, przywódcy byli skłóceni, zagranica nieskora do poparcia nieistniejącego na mapach kraju. Patriotyczny imperatyw, podtrzymywany i prowadzony przez tajemne państwo polskie, znów okazał się nieskuteczny, a ogromny wysiłek i ofiarność daremne.

Po latach powstanie 1863 r. stanie się zaczynem prac niepodległościowych i drogowskazem dla kolejnych pokoleń marzących o wolności Polaków, ale wtedy, po klęsce, można było tylko liczyć straty.

Pomocnik Historyczny „Powstanie styczniowe” (100062) z dnia 07.01.2013; Pokłosie; s. 62
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >