Pomocnik Historyczny

Wśród chrześcijan

„Pogrzeb pięciu ofiar manifestacji w Warszawie w roku 1861” (wśród duchownych różnych wyznań, po lewej rabin); obraz olejny Aleksandra Lessera z 1867 r. „Pogrzeb pięciu ofiar manifestacji w Warszawie w roku 1861” (wśród duchownych różnych wyznań, po lewej rabin); obraz olejny Aleksandra Lessera z 1867 r. Wojciech Kryński / Forum
Na położenie Żydów w Rzeczpospolitej w znacznej mierze wpływała polityka Kościoła katolickiego, rozciągająca się od akcji misyjnych po oskarżenia o mordy rytualne. Jednak realia codziennego sąsiedztwa skłaniały niejednokrotnie chrześcijan i Żydów do współpracy.
„Taniec śmierci”; obraz z kościoła oo. bernardynów w Krakowie, XVII w.Wojciech Kryński/Forum „Taniec śmierci”; obraz z kościoła oo. bernardynów w Krakowie, XVII w.

Kościelne postulaty. Szereg postanowień dotyczących ludności żydowskiej znajdujemy w ustawodawstwie kościelnym, przede wszystkim postanowieniach synodów (prowincjonalnych i diecezjalnych) oraz listach pasterskich biskupów. Najczęstsze proponowane wobec Żydów ograniczenia dotyczyły osadnictwa i wspólnego zamieszkiwania razem z chrześcijanami, działalności ekonomicznej, wznoszena synagog, zatrudniania służby chrześcijańskiej czy respektowania świąt chrześcijańskich.

Pomocnik Historyczny „Historia Żydów polskich” (100070) z dnia 01.04.2013; Polin; s. 35
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >