Pomocnik Historyczny

E pluribus unum

Alegoria pojednania narodowego po wojnie secesyjnej; grafika z ok. 1867 r. Alegoria pojednania narodowego po wojnie secesyjnej; grafika z ok. 1867 r. Buyenlarge / Getty Images
To łacińskie motto, które można przetłumaczyć jako jedność z wielości, ozdabia wielką pieczęć prezydenta Stanów Zjednoczonych i wyraża jedną z podstawowych zasad tego kraju i narodu.
Minstrel show na dworcu kolejowym w Chicago; fotografia z 1917 r.Chicago Historical Society/Getty Images Minstrel show na dworcu kolejowym w Chicago; fotografia z 1917 r.

Siła różnorodności. Powtarzane często określenie Amerykanów jako narodu imigrantów podkreśla znaczenie wielości w kształtowaniu historii Stanów Zjednoczonych. Już pierwszy prezydent George Washington w swoim orędziu pożegnalnym, opublikowanym we wrześniu 1796 r., podkreślał rolę Ameryki jako wspólnego dobra.

Nie należy jednak zapominać, że chociaż w młodej amerykańskiej republice zamieszkiwali ludzie pochodzący z różnych zakątków świata, to część z nich znalazła się tam wbrew swojej woli, w roli niewolników.

Pomocnik Historyczny „Stany Zjednoczone Ameryki” (100076) z dnia 02.12.2013; Narodziny potęgi; s. 114