Pomocnik Historyczny

Mocarstwo światowe

Żołnierze Amerykańskiego Korpusu w Europie nadają jednej z paryskich ulic imię prezydenta Wilsona; fotografia z 13 września 1918 r. Żołnierze Amerykańskiego Korpusu w Europie nadają jednej z paryskich ulic imię prezydenta Wilsona; fotografia z 13 września 1918 r. Education Images/Universal Images Group / Getty Images
Początek XX w. miał przynieść pierwsze znaczące odstępstwa od doktryny izolacjonizmu w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych, potwierdzone wejściem do Wielkiej Wojny. Narodziło się nowe mocarstwo światowe.
Strona tytułowa dziennika „New York Times” z informacją o zatopieniu liniowca pasażerkiego „Lusitania” 7 maja 1915 r.The Granger Collection/BEW Strona tytułowa dziennika „New York Times” z informacją o zatopieniu liniowca pasażerkiego „Lusitania” 7 maja 1915 r.

Dziedzictwo Wilsona. Początek XX w. miał przynieść pierwsze znaczące odstępstwa od zasady izolacjonizmu. Już w 1894 r. Stany Zjednoczone stały się pierwszą potęgą przemysłową świata. Były krajem dynamicznie rozwijającym się, o ogromnym potencjale demograficznym i sile przyciągania, stały się też państwem gotowym do podjęcia nowych wyzwań w imię obrony własnych interesów. Przywódcy amerykańscy w tym okresie byli zaś skłonni wykorzystać siłę swojego kraju do uzyskania większego wpływu na porządek światowy.

Pomocnik Historyczny „Stany Zjednoczone Ameryki” (100076) z dnia 02.12.2013; Narodziny potęgi; s. 134
Reklama