Pomocnik Historyczny

Brzemię białego człowieka cz. 2

Royal Pavilion w Brighton, była rezydencja królewska, zaprojektowana w stylu indosaraceńskim, stanowiącym próbę połączenia neogotyku i architektury państwa Wielkich Mogołów. Royal Pavilion w Brighton, była rezydencja królewska, zaprojektowana w stylu indosaraceńskim, stanowiącym próbę połączenia neogotyku i architektury państwa Wielkich Mogołów. Getty Images
Doświadczenie imperialne w literaturze, muzyce, architekturze i malarstwie.
Pałac Kryształowy w Londynie wybudowany z żelaza i szkła na potrzeby Wystawy Światowej w 1851 r., symbol brytyjskiej potęgi technicznej, litografia z 1862 r.Getty Images Pałac Kryształowy w Londynie wybudowany z żelaza i szkła na potrzeby Wystawy Światowej w 1851 r., symbol brytyjskiej potęgi technicznej, litografia z 1862 r.

Architektura

Neogotyk angielski. Zdanie podobne jak o muzyce miał Raumer o angielskiej architekturze: „Gdzie o gust idzie, Anglicy przekładają zadziwiające nad poetyczne środki i kierunek dowolny nad zasady kunsztu. Wiele gmachów w Londynie mogłoby najsurowszej ulec krytyce, uderzając jedynie ogromem swoim”. Raumer jest jednak wobec architektury brytyjskiej niesprawiedliwy. Niesprawiedliwy dla pięknych normańskich katedr i posępnych w swym pięknie zamków, i dla katery św.

Pomocnik Historyczny „Imperium Brytyjskie” (100084) z dnia 08.09.2014; U szczytu potęgi; s. 88
Reklama