Pomocnik Historyczny

„Ci, którzy niszczą złą gadzinę”

Piłsudski a terror rewolucyjny

Po nieudanym zamachu na generałgubernatora Konstantego Maksymowicza w warszawskiej cukierni Trojanowskiego. Od wybuchu własnej bomby zginął 18 maja 1905 r. bojowiec PPS Tadeusz Dzierzbicki. Pocztówka z epoki. Po nieudanym zamachu na generałgubernatora Konstantego Maksymowicza w warszawskiej cukierni Trojanowskiego. Od wybuchu własnej bomby zginął 18 maja 1905 r. bojowiec PPS Tadeusz Dzierzbicki. Pocztówka z epoki. Biblioteka Narodowa w Warszawie
Piłsudski był przeciwny terrorowi, co nie przeszkodziło mu stać na czele Organizacji Bojowej PPS.
Stacja Bezdany niedaleko Wilna. Pocztówka z 1916 r.Zbiory Artura Soszyńskiego/Archiwum prywatne Stacja Bezdany niedaleko Wilna. Pocztówka z 1916 r.

Wiosną 1887 r. Józef Łukaszewicz budował piękną bombę. Z zewnątrz miała postać grubego i elegancko wydanego tomu słownika medycznego Grunberga, w środku kryła spory ładunek dynamitu, szczelnie otulony kilkoma setkami sześciennych kapsułek ze strychniną.

Łukaszewicz miał 23 lata i studiował w Petersburgu chemię, co ułatwiało mu dostęp do materiałów wybuchowych, zwłaszcza że za stosowną łapówkę zawsze można było kupić dynamit choćby od żołnierzy. Ze strychniną miał jednak kłopot.