Pomocnik Historyczny

Ameryka i konkwista

Kościół wobec Indian

Spotkanie dwóch kultur i religii: Hernán Cortés i król Azteków Montezuma II w 1519 r.; litografia z 1892 r. Spotkanie dwóch kultur i religii: Hernán Cortés i król Azteków Montezuma II w 1519 r.; litografia z 1892 r. Corbis
Pobłogosławione przez Kościół wyprawy Krzysztofa Kolumba i kolejnych konkwistadorów miały podreperować skarbiec hiszpański oraz „poszerzyć Królestwo Boże na ziemi”.
Przemoc podczas hiszpańskiej konkwisty w Meksyku; ilustracja z kodeksu „Telleriano-Remensis”, dokumentu prekolumbijskiego spisanego w XVI w. w języku nahuatl.BEW Przemoc podczas hiszpańskiej konkwisty w Meksyku; ilustracja z kodeksu „Telleriano-Remensis”, dokumentu prekolumbijskiego spisanego w XVI w. w języku nahuatl.

Edykt z Alhambry. 1492 r. był nie tylko rokiem odkrycia Ameryki, lecz także rokiem wyparcia z Półwyspu Iberyjskiego Arabów i wypędzenia z Hiszpanii Żydów. Edykt z Alhambry nakazujący wygnanie ich wszystkich (szacuje się, że nawet do 200 tys.) z zakazem powrotu miał motyw religijny: rzekome spiski żydowskie mające podkopać fundamenty świętej wiary katolickiej. Pięć lat później, idąc za przykładem swojego sąsiada, król Portugalii Manuel I Szczęśliwy nakazał wszystkim portugalskim Żydom ochrzcić się lub wyjechać z kraju.

Pomocnik Historyczny „Ziemskie dzieje Kościoła” (100101) z dnia 17.11.2015; Z dziejów chrześcijaństwa i Kościoła; s. 99
Oryginalny tytuł tekstu: "Ameryka i konkwista"
Reklama