Pomocnik Historyczny

Szpiegowskie gadżety

Zestaw szpiegowski Minifon niemieckiej firmy Protona Zestaw szpiegowski Minifon niemieckiej firmy Protona AN
Agenci każdej ze stron dysponowali arsenałem wynalazków do inwigilacji, przekazywania informacji i zabijania. Oto niektóre z nich.
Tzw. bułgarski parasol z truciznąAN Tzw. bułgarski parasol z trucizną

Aparat Mark IV. Aparat do wykonywania mikrokropek był jednym z podstawowych urządzeń na wyposażeniu szpiega. Urządzenie to pozwalało wykonać zdjęcie o skali miniaturyzacji ok. 1:300, co oznaczało zmniejszenie kartki formatu A4 do wielkości kropki postawionej długopisem. Tak zmniejszone dane można było łatwo przemycić. Istniało na to wiele sposobów. Puste w środku monety i spinki do mankietów bądź po prostu kropka postawiona na końcu zdania w liście.

Aparat Minox. Popularnym szpiegowskim aparatem fotograficznym był miniaturowy Minox masowo produkowany w Rydze od 1937 r. Jego wymiary (8x2,7x1,6 cm) pozwalały na łatwe ukrycie, a możliwość utrwalenia na jednym filmie aż 50 zdjęć (na kliszy 9,2 mm zamiast na standardowej 3,5 cm) powodowały, że był używany przez obie strony konfliktu. Posługiwał się nim John Anthony Walker, oficer marynarki wojennej USA, który sprzedawał ZSRR kody radiowe oraz plany atomowych okrętów podwodnych (skazany za szpiegostwo w 1985 r.). Po drugiej stronie żelaznej kurtyny szpieg CIA i MI6, pułkownik GRU Oleg Pieńkowski, na kliszach tego aparatu dokumentował tajne plany sowieckich rakiet balistycznych. Uważa się, że dzięki jego informacjom USA podczas kryzysu kubańskiego w 1962 r. mogły prawidłowo ocenić potencjał nuklearny ZSRR. Pieńkowski został aresztowany przez KGB w 1962 r. Mówiono, że został wrzucony żywcem do pieca hutniczego. Egzekucja podobno została nagrana jako materiał szkoleniowy dla adeptów sowieckiego wywiadu, jednak filmu nigdy nie odnaleziono.

Bułgarski parasol. Georgi Markow, znany literat zbiegły z Bułgarii w 1969 r., pracował w BBC oraz Radiu Wolna Europa, zaciekle krytykując ustrój panujący w jego kraju.

Pomocnik Historyczny „Zimna wojna” (100106) z dnia 28.03.2016; Generałowie i szpiedzy; s. 128
Reklama