Pomocnik Historyczny

Debata kuchenna

Osiągnięcia rywalizujących mocarstw

Nikita Chruszczow i Richard Nixon podczas debaty kuchennej, lipiec 1959 r. Nikita Chruszczow i Richard Nixon podczas debaty kuchennej, lipiec 1959 r. AP/Fotolink / EAST NEWS
Jak sprzęt AGD, foremki do ciasta i trawniki stały się bronią codziennego użytku.

Sputnik kontra Splitnik. W 1959 r., dzięki porozumieniu o wymianie kulturalnej, naukowej i technicznej między USA a ZSRR, zorganizowano w Nowym Jorku i Moskwie wystawy prezentujące osiągnięcia rywalizujących mocarstw. Ekspozycję sowiecką otwarto w czerwcu 1959 r. w nowojorskim budynku przy Columbus Circle. Zaprezentowano sztandarowe osiągnięcia przemysłu ciężkiego. Obok popiersia Lenina stanęły m.in. limuzyny Czajka, modele satelity Sputnik 1 i lodołamacza NS „Lenin” (pierwszego w świecie cywilnego statku o napędzie jądrowym) oraz osiedli mieszkaniowych z prefabrykatów.

Amerykanie osią swej wystawy uczynili styl życia. Ekspozycję otwarto w lipcu 1959 r. w moskiewskim parku Sokolniki. Jednym z jej elementów był typowy dom z amerykańskich przedmieść w skali 1:1. Aby tłumom chętnych umożliwić oglądanie jego wnętrza, przecięto go na pół wzdłuż korytarza i ściany rozsunięto. Z tego powodu przezwano go Splitnikiem (rozpołowionym). To w nim podczas uroczystego otwarcia wystawy doszło do zaaranżowanej przez Amerykanów i transmitowanej na żywo w USA tzw. debaty kuchennej między wiceprezydentem Richardem Nixonem i I sekretarzem KC KPZR Nikitą Chruszczowem. Przywódcy mocarstw analizowali zalety systemów politycznych w swoich krajach, oglądając najnowszy model amerykańskiej pralki firmy Whirlpool, lodówkę i środki higieny.

Nixon miał wówczas powiedzieć: „Chcemy ułatwić życie naszym gospodyniom domowym”, na co Chruszczow odparował: „W komunizmie nie mamy takiego kapitalistycznego podejścia do kobiet”. Rosyjska prasa powątpiewała, by na zaprezentowany dom z trzema sypialniami stać było przeciętnego Amerykanina. Agencja TASS komentowała złośliwie: „Tyle jest prawdy w pokazywaniu go jako własności przeciętnego amerykańskiego robotnika, ile w pokazywaniu Tadż Mahal jako typowego mieszkania włókniarza z Bombaju”.

Pomocnik Historyczny „Zimna wojna” (100106) z dnia 28.03.2016; Obywatele i propagandyści; s. 172
Oryginalny tytuł tekstu: "Debata kuchenna"
Reklama