Pomocnik Historyczny

Wtopieni w tłum

Ubiór w konspiracji

Mężczyźni w okupowanej Polsce w latach 40. Noszono nakrycia głowy i obszerne płaszcze. Cichociemni dostosowywali się do mody; przed skokiem pakowali cywilne ubrania i kapelusze, od angielskich ubrań odpruwali metki. Mężczyźni w okupowanej Polsce w latach 40. Noszono nakrycia głowy i obszerne płaszcze. Cichociemni dostosowywali się do mody; przed skokiem pakowali cywilne ubrania i kapelusze, od angielskich ubrań odpruwali metki. Ośrodek Karta
Cichociemny ppor. Stefan Bałuk, „Kubuś”, z baonu Pięść, pierwszego dnia powstania warszawskiego. Do walki poszedł pod krawatem.Muzeum Powstania Warszawskiego Cichociemny ppor. Stefan Bałuk, „Kubuś”, z baonu Pięść, pierwszego dnia powstania warszawskiego. Do walki poszedł pod krawatem.

Przed odlotem do kraju cichociemni przechodzili specjalny kurs, tzw. odprawowy, mający pomóc im przystosować się do codziennego życia pod okupacją. Zapoznawano ich m.in. z zasadami doboru garderoby. Prowadzący zajęcia brytyjscy oraz polscy oficerowie (np. płk Kazimierz Iranek-Osmecki, „Heller”) odgrywali przed przyszłymi skoczkami scenki rodzajowe, wcielając się w postaci z różnych warstw społecznych. Zwracali uwagę na różnice w wyglądzie, odmienność ruchów, używany język. Wszystko po to, aby cichociemni wiedzieli, że stawienie się na spotkanie np. w robotniczej dzielnicy, gdy jest się ubranym w garnitur, byłoby niebezpieczne.

Pomocnik Historyczny „Cichociemni” (100107) z dnia 25.04.2016; Postacie; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Wtopieni w tłum"
Reklama