Pomocnik Historyczny

Jan Kalwin

Jan Kalwin i jego wizja świata

Jan Kalwin, portret z ok. 1550 r. Jan Kalwin, portret z ok. 1550 r. Getty Images
W jego wizji świata ustawy miały stanowić harmonijną całość wraz z nakazami i zakazami natury moralnej.

Wykład religii reformowanej. Jan Kalwin urodził się 10 lipca 1509 r. w pikardyjskim Noyon. Jego ojciec, Gérard Cauvin, sprawował rozmaite funkcje urzędnicze w miejscowych strukturach kościelnych – dotarł do posady sekretarza biskupa i prawnika kapituły. Najstarszego syna wysłał, uzyskawszy dlań beneficjum, na studia do Paryża, kiedy ten był jeszcze dzieckiem. Jan miał zostać duchownym – ale gdy kilka lat później kariera ojca zakończyła się w niesławie, postanowił on, że syn zostanie jurystą. Ten posłusznie zaczął studiować prawo w Orleanie, a przeniósłszy się później do Bourges, uczyć się także greki.

Gdy w 1531 r. ojciec zmarł, Jan wrócił do Paryża, dającego lepsze możliwości opanowania wiedzy godnej humanisty. W 1532 r., ukończywszy studia prawnicze, opublikował swój traktat na temat dzieła Seneki „O łagodności”, dając wyraz swoim przekonaniom co do potrzeby silnej władzy państwowej. Ucieleśniał ją wówczas król Franciszek I, który bynajmniej łagodny nie był, zwłaszcza wobec heretyków. We Francji płonęły stosy; Kalwin, który ok. 1533 r. odszedł od katolicyzmu, w 1534 r. opuścił ojczyznę. W 1536 r. w Bazylei opublikował „Institutio christianae religionis” – wykład religii reformowanej. Pracę tę przez długie lata uzupełniał i poszerzał; ostatnia wersja wyszła w 1559 r.

Pastor w Genewie i Strasburgu. W 1536 r. Wilhelm Farel, rodak i współwyznawca, namówił go na osiedlenie się w Genewie. Władze miejskie właśnie zadecydowały o przejściu na stronę religii reformowanej i dostrzegały potrzebę wprowadzenia odpowiednich zmian instytucjonalnych. Farel przekonał Kalwina do współpracy przy tym zadaniu. Razem przygotowali „Artykuły dotyczące organizacji Kościoła i kultu w Genewie” przyjęte w styczniu przez radę miejską.

Pomocnik Historyczny „Marcin Luter i reformacja” (100123) z dnia 11.09.2017; Protestantyzm; s. 131
Oryginalny tytuł tekstu: "Jan Kalwin"
Reklama