Pomocnik Historyczny

Tęsknota za mityczną krainą

Polska młodzież wobec zachodniej kontrkultury

Mężczyźni z magnetofonem, dalekie echo zachodniej kontrkultury w Polsce, 1974 r. Mężczyźni z magnetofonem, dalekie echo zachodniej kontrkultury w Polsce, 1974 r. Bogdan Łopieński / Forum
W warunkach PRL kontrkulturowa kontestacja była nie tyle antysystemowa, ile asystemowa. Kolejne roczniki młodzieży poszerzały przestrzeń prywatności, do której przesiąkały zachodnie wzorce.
Codzienność z tzw. meblościanką, na blacie lampka z butelki po zachodnim trunku, Warszawa, 1968 r.Jerzy Michalski/Forum Codzienność z tzw. meblościanką, na blacie lampka z butelki po zachodnim trunku, Warszawa, 1968 r.

Tęsknota za orbis exterior. Rzeczywistość polska w latach 60. XX w. zwykła kojarzyć się – i słusznie – z szarzyzną, prowincjonalnością i zastojem także w dziedzinie kultury. Ów swoisty autarkizm epoki gomułkowskiej, przaśność życia i relatywne zamknięcie na zewnętrzny świat Zachodu łatwo pokazać i udowodnić. Nie znaczy to jednak, że cała ta dekada, tak przecież brzemienna skądinąd w zdarzenia polityczne, jest jakąś białą plamą i pustynią w sferze wartości, ambicji młodego pokolenia, marzeń, pragnień i działań zbiorowych.

Pomocnik Historyczny „Rewolta 1968” (100128) z dnia 26.02.2018; Bunt i kontrkultura; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Tęsknota za mityczną krainą"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >