Pomocnik Historyczny

„Trwała jest władza królewska jak Ra na niebie”

Faraonowie – bogowie Egiptu

Wieczorny Atum w ludzkiej postaci z podwójną koroną (klęczy przed nim faraon Horemheb), rzeźba z granitu, XIV w. p.n.e. Wieczorny Atum w ludzkiej postaci z podwójną koroną (klęczy przed nim faraon Horemheb), rzeźba z granitu, XIV w. p.n.e. EAST NEWS
Faraon jako wcielenie boga.
Ra, bóg słońca jako sokół, z dyskiem słonecznym na głowie, fajansowa plakietka z IV w. p.n.e.Metropolitan Museum of Art Ra, bóg słońca jako sokół, z dyskiem słonecznym na głowie, fajansowa plakietka z IV w. p.n.e.

Państwo religijne. Egipski system wierzeń religijnych regulował, tłumaczył i uzasadniał (często na więcej niż jeden sposób) wszystkie aspekty życia – od zmian pór roku po organizację państwa. Przy czym nie sposób mówić o jednej religii egipskiej. Przede wszystkim system wierzeń istniał i rozwijał się przez ponad trzy tysiąclecia (dla porównania: chrześcijaństwo jest dopiero w dwóch trzecich tej drogi), a przy tym był niezwykle elastyczny. Rytuały, wierzenia i dogmaty ewoluowały, dostosowując się do przemian politycznych, kulturowych, a nawet środowiskowych, dlatego egipskie wierzenia w III tysiącleciu p.

Pomocnik Historyczny „Faraonowie” (100130) z dnia 23.04.2018; Epoka i władcy; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "„Trwała jest władza królewska jak Ra na niebie”"